برگزاری نشست مدیریت دموکراتیک شهری به میزبانی حزب اتحاد ملت در کرج با حضور منتخبین شورای شهر کرج و سخنرانی مهندس محمد توسلی

منطقه البرز حزب اتحاد ملت در راستای سلسله نشست های مدیریت شهری خود روز گذشته ۲۸ تیرماه ۹۶ میزبان دو متخصص امور شهری بود که یکی با نگاه علمی – تجربی و دیگری با نگاه علمی و تخصصی به بررسی ضرورت «مدیریت دموکراتیک شهری» و نحوه تحقق آن پرداختند . در ابتدای این نشست مهندس محمد توسلی شهردار اسبق تهران و متخصص امور شهری سخنرانی کردند و سپس مهندس مجتبی بدیعی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به طرح دیدگاه های خود پرداختند که در ادامه به بخش هایی از این سخنرانی ها اشاره می شود.

ضرورت نشست های مدیریت شهری

photo_2017-07-21_12-38-08
محمد توسلی اولین شهردار بعد از انقلاب که به دعوت منطقه البرز حزب اتحاد ملت در محل این حزب در نشست «مدیریت شهری دموکراتیک» سخنرانی می کرد در ابتدا به ضرورت های برگزاری همچین نشست هایی اشاره کردند و اظهار داشتند : با وجود مشکلات اساسی در مدیریت شهرها و کلانشهرها این نیاز رو به وجود آورده که در قالب هم اندیشی ها مسائل مطرح و شناخته بشود و راهکارهایی هم برای آنها ارائه گردد و همچنین با توجه به اینکه این انتخابات دوره پنجم شوراها در شرایط ویژه ای انجام شده است و در بسیاری از کلانشهرها لیست امید پیروز شده است و انتظارات مردم از منتخبین بالاست ضروری است نشست های تخصصی و کارشناسی برگزار شود تا با ریشه یابی مشکلات به آنها در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها کمک کنیم چرا که با توجه به ساختار معیوب دولت و شوراها منتخبین به تنهایی نمی توانند کاری از پیش ببرند مگر اینکه نیروهای کارشناسی در کنارشان قرار بگیرند تا بتوانند گام بلندی بر دارند.

موانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک

او در ادامه به موانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک اشاره کردند و افزودند : اگر نگاه تاریخی به بحث مدیریت شهری داشته باشیم میبینیم که این بحث از دوره مشروطه و با شکل گرفتن بلدیه مطرح شده است و یکی از برنامه های مهم دکتر مصدق در دوره نهضت ملی اصلاح قانون انتخابات و شورای شهر بود که بتواند کار را به مردم بسپارد تا مدیریت دموکراتیک شهری داشته باشیم . همچنین در ابتدای انقلاب هم لایحه مدیریت شهری بتصویب شورای انقلاب رسید ولی بدلایل فراهم نبودن زمینه های اجتماعی تا سال ۷۷ که سید محمد خاتمی قانون شوراها را اجرا کرد زمینه تحقق پیدا نکرد .
توسلی گفت: با این سابقه تاریخی باید پرسید چرا دولت ها تا قبل از اجرای قانون شوراها این امر مهم را که در قانون اساسی هم به آن اشاره شده بود را اجرا نکردند ؟ ایشان وجود ۲۵۰۰ سال فرهنگی استبدادی را از عواملی بر شمرد که مردم به مدیریت از بالا عادت کرده اند و باعث شده مدیران هم نگاه رعیت آمیز به مردم داشته باشند و این امر مختص به بعد از انقلاب نیست و در قبل از انقلاب هم این نوع نگاه رواج داشته است که نشان می دهد یک مقاومت فرهنگی در جامعه ما وجود دارد که در واقع نمی پذیرد که مردم بر سرنوشت خود در جامعه حاکم باشند .
عضو شورای مرکزی نهضت آزادی یکی دیگر از موانعی را که در بعد از انقلاب مانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک شد را خشونت های خرداد ماه سال ۶۰ دانست و گفت: این خشونت ها زمینه تقویت نگاه رعیتی به مردم را فراهم کرد و باعث شد بسیاری از مطالبات مردم به تاخیر بیافتد .

پیامدهای تاخیر در اجرای قانون شوراها

photo_2017-07-21_12-37-51
محمد توسلی ، متخصص امور شهری که در دفتر منطقه البرز حزب اتحاد ملت سخنرانی می کرد به پیامدهای تاخیر در اجرای قانون شوراها اشاره کرد و گفت کیفیت پایین زندگی در تهران بر اساس پژوهش های انجام شده و وجود بافت های توسعه یافته شهری مثل عظیمیه در کنار بافت های فاقد زیرساخت های شهری مثل اسلام آباد و یا منطقه مهرشهر در کنار حسین آباد نشان می دهد مجموعه های شهری ما به لحاظ بافت شهری با پیچیدگی ها و ناهنجاری های زیادی به لحاظ توسعه شهری با آن مواجه هستند که مدیریت شهری را با چالش های بزرگی روبرو می کند و این نتیجه عدم اعتماد به مردم و مشارکت ندادن آنها در مدیریت امور مربوط به خود است .

اولویت های منتخبین لیست امید

او در ادامه سخنان خود به اولویت هایی که منتخبین لیست امید در ابتدای کار خود برای رسیدن به مدیریت دموکراتیک شهری باید به آن بپردازند اشاره و در این راستا افزودند : با توجه به چهارچوب های قانونی موجود اولین گام این است که منتخبین باید روحیه کار جمعی را در بین خودشان تقویت کنند و بدانند که بدون داشتن روحیه کار جمعی نمی توانند موفق باشند . گام دوم این است که بدانند به تنهایی قادر به انجام کارهای راهبردی و موثر نیستند و می بایست با تشکیل گروه های کارشناسی منظم و سازمان یافته از نظرات آنان استفاده کنند . گام سوم این است که منتخبین باید بدانند که مدیریت شهری باید غیرسیاسی باشد ولی این به معنی اینکه فرد سیاسی نباشد بلکه منظور این است که کسانی که انتخاب شده اند باید صادقانه و خالصانه برای خدمات شهری تلاش کنند و اگر اجزاب و گروه های سیاسی بجای کمک به این افراد بدنبال رانتخ خواری و سهم خواهی باشند این لیست امید با ناامیدی مواجه خواهد شد و این نقض پیمان با مردم است .
مهندس توسلی در ادامه گام بعدی منتخبین شوراها را نگاه جامعه محور شهرداران و شوراها دانست و گفت : نگاه به اداره شهرها باید جامعه محور باشد نه نگاهی معطوف به قدرت که مسایل شهری را سکوی پرشی برای رسیدن به آن کنند .
او در ادامه افزود : شهرداران هم با توجه به شرایط موجود و قوانین جاری بعد از انتخاب باید اقداماتی انجام بدهند، از جمله اصلاح ساختار معیوب شهرداری ها که دچار یک بروکراسی پیچیده ای است که باعث ایجاد فساد و رانت شده است و این باید با یک نگاه کارشناسی در جهت افزایش کارآمدی شهرداری ها تغییر کند . مساله بعدی که شهرداران باید به آن توجه کنند پرهیز از مدیریت اتوبوسی است . گاهی این تصور اشتباه در سازمانها وجود دارد که بعد از هر تغییر مدیریتی می بایست کل افراد آن سیستم را عوض کرد در حالی که این نگاه غلطی است و سازمان را دچار بحران می کند . توسلی با اشاره به تجربه مدیریتی خود در اوایل انقلاب بهترین راه برای مدیریت جدید را نگاه مشارکت محور دانستند و معتقد بودند باید از ظرفیت های داخلی شهرداری ها و نیروهای سالمی که در سیستم هستند استفاده کرد و کارکنان سازمان را در تصمیم گیری ها دخالت داد .

BH0A2854
محمد توسلی در پایان سخنرانی خود گفت : راهکارهایی که مطرح شد به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد و صرفا یک ساماندهی اولیه است و باید با استفاده از تجارب مدیریتی کشورها دیگر و اصلاح اساسی ساختارهای دولتی در ایران در راستای کاهش مشکلات قدم برداشت و در همین زمینه لایحه مدیریت شهری که از سال ۹۳ در دولت مطرح شده است باید پیگیری شود و با اصلاح نقاط ضعف آن و دادن اختیارات بیشتر به شوراها گام اساسی در جهت اصاح روندها برداریم . و این امیدواری وجود دارد که در ۴ سال آینده با توجه به هماهنگی هایی که بین دولت و شوراها وجود دارد سالهای پرباری در راستای تغییر در پیش داشته باشیم .


مجتبی بدیعی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت: الگوی قوه مقننه و مجریه باید محور مدیریت شهری قرار بگیرد

مجتبی بدیعی استاد دانشگاه و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در نشست «مدیریت شهری دموکراتیک» که به میزبانی منطقه البرز حزب اتحاد ملت برگزار شد با اشاره به روند توسعه نامتوازن کرج در طول تاریخ شکل گیری آن گفت: کرج ایران کوچکی است که از هر گوشه ایران اقوامی را در خود جای داده است و بدلیل این مهاجرت ها در ۶۰ سال اخیر ۱۴۰ برابر شده است در حالی که تهران در همین فاصله ۶ برابر شده است و این رشد شتابان که بخش هایی از آن حاصل مدیریت فاسد شهری در اوایل دهه ۵۰ است که با خرید و فروش زمین های اطراف کرج جهت سودجویی های شخصی ، زمینه را برای این رشد نامتوازن فراهم کردند .

او در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۱۲۸۷ شمسی که قانون بلدیه به تصویب رسید تا به امروز که ۱۰۹ سال از آن دوره می گذرد تهران ۵۷ شهردار به خود دیده که میانگین عمر مدیریتی این شهرداران ۲۳ ماه بوده است و از همین نکته می توان به علت و علل فاجعه های مدیریت شهری پی برد . چرا که مدیریت های شهری ویژگی دارند که نیازمند طول زمان هستند و این ناپایداری های مدیریتی باعث اخلال در روند این پروژه ها می شوند و اگر نگاهی به این تغییرات مداوم داشته باشیم میبینیم که بدترین دوره مدیریت شهری مربوط به زمان شاه و از سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ است که ۱۵ تا شهردار داشته است تهران و این نشان می دهد که نظام دیکتاتوری چقدر موجب بی ثباتی می گردد .
بدیعی گفت : منظور از مدیریت دموکراتیک شهری یعنی اینکه اصالت را به توده مردم بدهیم و هر طرحی که توده مردم را مشارکت دهد موفق است و در غیر اینصورت شکست می خورد .

او در ادامه با آسیب شناسی تاریخی گسترش شهرها و فرآیند دموکراسی در گذشته افزود: با بزرگ شدن شهرها دیگر آن دموکراسی به اصطلاح چشم در چشم امکانپذیر نیست و هم اکنون از طریق همه پرسی و انتخابات نظر مردم گرفته می شود و وقتی این انتخابات ها ابعاد بزرگ و ملی به خود می گیرند شیوه های تبلیغاتی هم عوض می شود و اگر شما به این شیوه ها آشنا نباشید و فکری برای آن نکنید کسانی انتخابات را می برند که هم این ابزار را دارند و هم منابع مالی لازم برای بکارگیری این ابزارها را و این کار بخصوص در کشورهای توسعه نیافته آلوده به زر و زور و تزویر می شود و هر کس پول بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای پیروزی خواهد داشت . اما وقتی مقیاس انتخابات محلی باشد روندها شفاف تر و شناخت روی افراد و دسترسی به آنها راحت تر است .

photo_2017-07-21_12-38-27
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت افزود: با توجه به موارد مطرح شده برای داشتن مدیریت دموکراتیک شهری ۲ انتخابات مهم داریم که برگزاری موفق آن تاثیرات عمیقی بر روند دموکراسی شهری دارد یکی انتخابات محله و دیگری انتخابات روستاها است و اگر این انتخابات ها درست انجام بگیرد و ساختارهای متناسب آن شکل بگیرد یعنی شوراهای روستا ، شوراهای محلات ، شوراهای بخش و …. می تواند در بسط سیستم شوراها و افزایش مشارکت مردم در تصمیم گیری ها که همان مدیریت دموکراتیک شهری است نقش مهم ایفا کند .

بدیعی گفت: مساله دیگری که در تحقق مدیریت شهری دموکراتیک تاثیرگذار هست این است که این شوراهای عمومی باید به ۳ نهاد مدیریتی ، تخصصی و حاکمیتی پیوند بخورند و این حاصل یک نگاه تعاملی است . شهرداری که صرفا بر طبق قابلیت ها و توانایی های خودش بخواهد شهر را اداره کند و به بقیه بعنوان عوامل اجرایی تصمیمات خود نگاه کند و فاقد نگرش تیمی باشد ، کاری از پیش نخواهد برد و محکوم به شکست است .
عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه افزود: پاشنه آشیل شوراها است در نحوه انتخاب شهردار است و اگر در این بخش درست عمل نشود شوراها با مشکلات بسیاری روبرو خواهند بود و این عمل درست مستلزم این است که شوراها این تضمین را از شهردار بگیرند که تیم کاری خود را در ابتدا معرفی و شوراها بتوانند مدیران ناکارآمد شهردار را استیضاح کنند . این در الگوی مدیریت دموکراتیک شهری به این معنی است که باید به شوراها بعنوان پارلمان شهری یا قوه مقننه شهری نگاه کرد و تفکیک قوا را در سطوح مدیریت شهری به رسمیت شناخت و این ۳ قوه ( مجریه ، مقننه و قضاییه ) باید منتاظر خودشان را تا سطوح پایین گسترش بدهند .

مجتبی بدیعی عدم باور شوراها به نقش تقنینی خود و به رسمیت شناخته نشدن شوراها توسط دولت را از جمله موانع شکل گیری پارلمان شهری دانست و گفت : با توجه به اینکه تا قبل از اجرایی شدن قانون شوراها در سال ۷۷ و دولت آقای خاتمی ، نمایندگان مجلس می توانستند با دادن وعده های محلی و تحقق بخشیدن به آن بر محبوبیت خود بیافزایند اما بعد از اجرایی شدن قانون شوراها این عامل از دست آنها خارج شد و در نتیجه مجلس شوراها را رقیب خود دید و سعی در تضعیف آن نمود و این باعث عدم تحقق پارلمان شهری کارآمد شده است . در کنار این مساله عدم تناسب اختیارات و وظایف شوراها هم از جمله مباحثی است که باعث القای ناکارآمدی شوراها می شود . باید توجه داشت که اگر باری بر دوش شوراها گذاشته بشود ولی امکانات و توان و شرایط لازم برای تحقق آنها وجود نداشته باشد آنها تبدیل می شوند به بخشهایی ناکارآمد که جز مزاحمت و ایجاد فساد ثمره دیگری ندارند .

مهندس بدیعی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در بخش پایانی سخنان خود خواستار شفافیت شوراها در روندهای جاری خود شد و فرآیند انتخاب شهردار را یکی از حساس ترین کارهای شوراها دانست و اظهار داشت : در انتخاب شهردار باید توان “تیم” کارشناسی آن باید ملاک قرار گرفته و نگاه امروز به مقوله شهرداری و شورای شهر باید الگوی قوه مقننه و مجریه باشد و این دیدگاه باید در سطوح مختلف جا بیافتد تا شهردار بهمراه تیم خود به شورا پاسخگو باشد در غیر اینصورت شوراها مجبور خواهند شد بدلیل عملکرد ضعیف مدیران زیرمجموعه شهردار و عدم توانایی در برکناری آنها به سمت استیضاح شهردار بروند و این موجب می شود که تغییرات احتمالی در کوتاه مدت باعث بی ثباتی در اداره شهر شود . ما باید شهرداری انتخاب کنیم که حق نظارت شوراها را به رسمیت بشناسد و خود را در برابر آن پاسخگو بداند .

منبع: توسکا نیوز

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
خداحافظ طاهرآقا
درباره طاهر احمدزاده موسس کانون نشر حقایق اسلامی مشهد محمد هادی هادی زاده یزدی:...
IMAGE
خاطراتی از طاهر احمد زاده
مهندس محمد توسلی: می خواهم به طور خلاصه و به بهانه درگذشت مرحوم طاهر احمدزاده هروی...
IMAGE
راهبرد پیش رو: "تقويت فرآيند گذار به دموكراسي"
مهندس محمد توسلی: در دوران دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري اردیبهشت 1396 و همچنين...
IMAGE
صفر ریال/خاطره مرحوم احمدزاده از سفر مهندس بازرگان بعنوان نخست وزیر به خراسان
محسن قناويزچي: طاهر احمد زاده بزرگ مردی است که تکرار شدنی نیست. خاطرم هست پس از...
IMAGE
غروب خورشید یک اسطوره
حسن یوسفی‌اشکوری:   اصطلاحات و عناوین در زبان رایج و محاوره‌ای فارسی دیری است که...
IMAGE
طاهرآقا احمدزاده؛ هفت دهه مبارزه
مرتضی کاظمیان : انگار همین دیروز بود، بهار ۱۳۸۰؛ از زیر چشم‌بند و در محوطه کوچک...
IMAGE
طاهرآقا، آخرین آزاده قلندرِ خراسانی
حسن فرشتیان: اولین بار او را در آغوش مردمانی دیدم که عاشقانه او را در خیابان‌های...
IMAGE
همراه با بسته‌نگار
دکتر سیدمحمدمهدی جعفری: در بهار ۱۳۴۰ به انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز...
IMAGE
از او یک ترک اولی ندیده‌ام بمناسبت بزرگداشت محمد بسته نگار
مهندس لطف الله میثمی: با محمد بسته‌نگار از بدو ورودش به دانشکده حقوق دانشگاه...
IMAGE
بسته نگار،نگار ما
تقی رحمانی: ارج  نهادن به بسته نگار که نامش محمد است برای  امثال من در چند نکته مهم...

مصاحبه ها

IMAGE
خاطراتی از ۶۰ سال مبارزه، بازخوانی مصاحبه با مرحوم طاهر احمدزاده
کانون به یک پایگاه مهم برای نهضت ملی تبدیل شد و پس از کودتا هم نقش عمده‌ای در نهضت...
IMAGE
تقویت روند کادرسازی علمی در دانشگاه‌ها
تشکیل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه در گفت‌وگوی «آسمان آبی» با مهندس محمد توسلی:...
IMAGE
تهران و بحران زلزله
گفت و گو با مهندس محمد توسلی: زلزله کرمانشاه و تبعات بعد از آن بهانه‌ای شد تا...
IMAGE
بیانیه های الجزایر در گفتگو با بهزاد نبوی
گفتگوی سایت جماران با مهندس بهزاد نبوی: بهزاد نبوی در این گفت و گو، به بازخوانی،...
IMAGE
چالش های اصلی مدیریت شهر تهران
محافظه کاران نمی خواهند رانت ها را از دست بدهند  گفت وگوی روزنامه آرمان با مهندس...
IMAGE
بازخوانی مصاحبه مهندس توسلی با صدا پیرامون پیامد های اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری
گفت وگوی هفته نامه صدا با مهندس محمد توسلی: زمانی که دانشجویان انجمن‌های اسلامی...
IMAGE
درس ها و عبرت هایی از اشغال سفارت آمریکا
گفت و گوی نشریه دانشجویی مدار با مهندس محمد توسلی:   دانشجویان همواره  قلب تپنده...
IMAGE
تولد کوروش را به‌نام روز همبستگی اقوام ایرانی نامگذاری کنید
 گفت و گوی مهندس امیر خرم با روزنامه آسمان آبی: از زمانی که از تعامل سه‌حوزه تمدنی...
IMAGE
از جریان نفوذی شکست خوردیم. گفتگو با ابراهیم یزدی
سید مهدی دزفولی - تاریخ ایرانی: دکتر ابراهیم یزدی از چهره‌های شناخته‌شده و...
IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...