برگزاری نشست مدیریت دموکراتیک شهری به میزبانی حزب اتحاد ملت در کرج با حضور منتخبین شورای شهر کرج و سخنرانی مهندس محمد توسلی

منطقه البرز حزب اتحاد ملت در راستای سلسله نشست های مدیریت شهری خود روز گذشته ۲۸ تیرماه ۹۶ میزبان دو متخصص امور شهری بود که یکی با نگاه علمی – تجربی و دیگری با نگاه علمی و تخصصی به بررسی ضرورت «مدیریت دموکراتیک شهری» و نحوه تحقق آن پرداختند . در ابتدای این نشست مهندس محمد توسلی شهردار اسبق تهران و متخصص امور شهری سخنرانی کردند و سپس مهندس مجتبی بدیعی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت به طرح دیدگاه های خود پرداختند که در ادامه به بخش هایی از این سخنرانی ها اشاره می شود.

ضرورت نشست های مدیریت شهری

photo_2017-07-21_12-38-08
محمد توسلی اولین شهردار بعد از انقلاب که به دعوت منطقه البرز حزب اتحاد ملت در محل این حزب در نشست «مدیریت شهری دموکراتیک» سخنرانی می کرد در ابتدا به ضرورت های برگزاری همچین نشست هایی اشاره کردند و اظهار داشتند : با وجود مشکلات اساسی در مدیریت شهرها و کلانشهرها این نیاز رو به وجود آورده که در قالب هم اندیشی ها مسائل مطرح و شناخته بشود و راهکارهایی هم برای آنها ارائه گردد و همچنین با توجه به اینکه این انتخابات دوره پنجم شوراها در شرایط ویژه ای انجام شده است و در بسیاری از کلانشهرها لیست امید پیروز شده است و انتظارات مردم از منتخبین بالاست ضروری است نشست های تخصصی و کارشناسی برگزار شود تا با ریشه یابی مشکلات به آنها در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها کمک کنیم چرا که با توجه به ساختار معیوب دولت و شوراها منتخبین به تنهایی نمی توانند کاری از پیش ببرند مگر اینکه نیروهای کارشناسی در کنارشان قرار بگیرند تا بتوانند گام بلندی بر دارند.

موانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک

او در ادامه به موانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک اشاره کردند و افزودند : اگر نگاه تاریخی به بحث مدیریت شهری داشته باشیم میبینیم که این بحث از دوره مشروطه و با شکل گرفتن بلدیه مطرح شده است و یکی از برنامه های مهم دکتر مصدق در دوره نهضت ملی اصلاح قانون انتخابات و شورای شهر بود که بتواند کار را به مردم بسپارد تا مدیریت دموکراتیک شهری داشته باشیم . همچنین در ابتدای انقلاب هم لایحه مدیریت شهری بتصویب شورای انقلاب رسید ولی بدلایل فراهم نبودن زمینه های اجتماعی تا سال ۷۷ که سید محمد خاتمی قانون شوراها را اجرا کرد زمینه تحقق پیدا نکرد .
توسلی گفت: با این سابقه تاریخی باید پرسید چرا دولت ها تا قبل از اجرای قانون شوراها این امر مهم را که در قانون اساسی هم به آن اشاره شده بود را اجرا نکردند ؟ ایشان وجود ۲۵۰۰ سال فرهنگی استبدادی را از عواملی بر شمرد که مردم به مدیریت از بالا عادت کرده اند و باعث شده مدیران هم نگاه رعیت آمیز به مردم داشته باشند و این امر مختص به بعد از انقلاب نیست و در قبل از انقلاب هم این نوع نگاه رواج داشته است که نشان می دهد یک مقاومت فرهنگی در جامعه ما وجود دارد که در واقع نمی پذیرد که مردم بر سرنوشت خود در جامعه حاکم باشند .
عضو شورای مرکزی نهضت آزادی یکی دیگر از موانعی را که در بعد از انقلاب مانع شکل گیری مدیریت شهری دموکراتیک شد را خشونت های خرداد ماه سال ۶۰ دانست و گفت: این خشونت ها زمینه تقویت نگاه رعیتی به مردم را فراهم کرد و باعث شد بسیاری از مطالبات مردم به تاخیر بیافتد .

پیامدهای تاخیر در اجرای قانون شوراها

photo_2017-07-21_12-37-51
محمد توسلی ، متخصص امور شهری که در دفتر منطقه البرز حزب اتحاد ملت سخنرانی می کرد به پیامدهای تاخیر در اجرای قانون شوراها اشاره کرد و گفت کیفیت پایین زندگی در تهران بر اساس پژوهش های انجام شده و وجود بافت های توسعه یافته شهری مثل عظیمیه در کنار بافت های فاقد زیرساخت های شهری مثل اسلام آباد و یا منطقه مهرشهر در کنار حسین آباد نشان می دهد مجموعه های شهری ما به لحاظ بافت شهری با پیچیدگی ها و ناهنجاری های زیادی به لحاظ توسعه شهری با آن مواجه هستند که مدیریت شهری را با چالش های بزرگی روبرو می کند و این نتیجه عدم اعتماد به مردم و مشارکت ندادن آنها در مدیریت امور مربوط به خود است .

اولویت های منتخبین لیست امید

او در ادامه سخنان خود به اولویت هایی که منتخبین لیست امید در ابتدای کار خود برای رسیدن به مدیریت دموکراتیک شهری باید به آن بپردازند اشاره و در این راستا افزودند : با توجه به چهارچوب های قانونی موجود اولین گام این است که منتخبین باید روحیه کار جمعی را در بین خودشان تقویت کنند و بدانند که بدون داشتن روحیه کار جمعی نمی توانند موفق باشند . گام دوم این است که بدانند به تنهایی قادر به انجام کارهای راهبردی و موثر نیستند و می بایست با تشکیل گروه های کارشناسی منظم و سازمان یافته از نظرات آنان استفاده کنند . گام سوم این است که منتخبین باید بدانند که مدیریت شهری باید غیرسیاسی باشد ولی این به معنی اینکه فرد سیاسی نباشد بلکه منظور این است که کسانی که انتخاب شده اند باید صادقانه و خالصانه برای خدمات شهری تلاش کنند و اگر اجزاب و گروه های سیاسی بجای کمک به این افراد بدنبال رانتخ خواری و سهم خواهی باشند این لیست امید با ناامیدی مواجه خواهد شد و این نقض پیمان با مردم است .
مهندس توسلی در ادامه گام بعدی منتخبین شوراها را نگاه جامعه محور شهرداران و شوراها دانست و گفت : نگاه به اداره شهرها باید جامعه محور باشد نه نگاهی معطوف به قدرت که مسایل شهری را سکوی پرشی برای رسیدن به آن کنند .
او در ادامه افزود : شهرداران هم با توجه به شرایط موجود و قوانین جاری بعد از انتخاب باید اقداماتی انجام بدهند، از جمله اصلاح ساختار معیوب شهرداری ها که دچار یک بروکراسی پیچیده ای است که باعث ایجاد فساد و رانت شده است و این باید با یک نگاه کارشناسی در جهت افزایش کارآمدی شهرداری ها تغییر کند . مساله بعدی که شهرداران باید به آن توجه کنند پرهیز از مدیریت اتوبوسی است . گاهی این تصور اشتباه در سازمانها وجود دارد که بعد از هر تغییر مدیریتی می بایست کل افراد آن سیستم را عوض کرد در حالی که این نگاه غلطی است و سازمان را دچار بحران می کند . توسلی با اشاره به تجربه مدیریتی خود در اوایل انقلاب بهترین راه برای مدیریت جدید را نگاه مشارکت محور دانستند و معتقد بودند باید از ظرفیت های داخلی شهرداری ها و نیروهای سالمی که در سیستم هستند استفاده کرد و کارکنان سازمان را در تصمیم گیری ها دخالت داد .

BH0A2854
محمد توسلی در پایان سخنرانی خود گفت : راهکارهایی که مطرح شد به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیازها باشد و صرفا یک ساماندهی اولیه است و باید با استفاده از تجارب مدیریتی کشورها دیگر و اصلاح اساسی ساختارهای دولتی در ایران در راستای کاهش مشکلات قدم برداشت و در همین زمینه لایحه مدیریت شهری که از سال ۹۳ در دولت مطرح شده است باید پیگیری شود و با اصلاح نقاط ضعف آن و دادن اختیارات بیشتر به شوراها گام اساسی در جهت اصاح روندها برداریم . و این امیدواری وجود دارد که در ۴ سال آینده با توجه به هماهنگی هایی که بین دولت و شوراها وجود دارد سالهای پرباری در راستای تغییر در پیش داشته باشیم .


مجتبی بدیعی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت: الگوی قوه مقننه و مجریه باید محور مدیریت شهری قرار بگیرد

مجتبی بدیعی استاد دانشگاه و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در نشست «مدیریت شهری دموکراتیک» که به میزبانی منطقه البرز حزب اتحاد ملت برگزار شد با اشاره به روند توسعه نامتوازن کرج در طول تاریخ شکل گیری آن گفت: کرج ایران کوچکی است که از هر گوشه ایران اقوامی را در خود جای داده است و بدلیل این مهاجرت ها در ۶۰ سال اخیر ۱۴۰ برابر شده است در حالی که تهران در همین فاصله ۶ برابر شده است و این رشد شتابان که بخش هایی از آن حاصل مدیریت فاسد شهری در اوایل دهه ۵۰ است که با خرید و فروش زمین های اطراف کرج جهت سودجویی های شخصی ، زمینه را برای این رشد نامتوازن فراهم کردند .

او در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۱۲۸۷ شمسی که قانون بلدیه به تصویب رسید تا به امروز که ۱۰۹ سال از آن دوره می گذرد تهران ۵۷ شهردار به خود دیده که میانگین عمر مدیریتی این شهرداران ۲۳ ماه بوده است و از همین نکته می توان به علت و علل فاجعه های مدیریت شهری پی برد . چرا که مدیریت های شهری ویژگی دارند که نیازمند طول زمان هستند و این ناپایداری های مدیریتی باعث اخلال در روند این پروژه ها می شوند و اگر نگاهی به این تغییرات مداوم داشته باشیم میبینیم که بدترین دوره مدیریت شهری مربوط به زمان شاه و از سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ است که ۱۵ تا شهردار داشته است تهران و این نشان می دهد که نظام دیکتاتوری چقدر موجب بی ثباتی می گردد .
بدیعی گفت : منظور از مدیریت دموکراتیک شهری یعنی اینکه اصالت را به توده مردم بدهیم و هر طرحی که توده مردم را مشارکت دهد موفق است و در غیر اینصورت شکست می خورد .

او در ادامه با آسیب شناسی تاریخی گسترش شهرها و فرآیند دموکراسی در گذشته افزود: با بزرگ شدن شهرها دیگر آن دموکراسی به اصطلاح چشم در چشم امکانپذیر نیست و هم اکنون از طریق همه پرسی و انتخابات نظر مردم گرفته می شود و وقتی این انتخابات ها ابعاد بزرگ و ملی به خود می گیرند شیوه های تبلیغاتی هم عوض می شود و اگر شما به این شیوه ها آشنا نباشید و فکری برای آن نکنید کسانی انتخابات را می برند که هم این ابزار را دارند و هم منابع مالی لازم برای بکارگیری این ابزارها را و این کار بخصوص در کشورهای توسعه نیافته آلوده به زر و زور و تزویر می شود و هر کس پول بیشتری داشته باشد شانس بیشتری برای پیروزی خواهد داشت . اما وقتی مقیاس انتخابات محلی باشد روندها شفاف تر و شناخت روی افراد و دسترسی به آنها راحت تر است .

photo_2017-07-21_12-38-27
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت افزود: با توجه به موارد مطرح شده برای داشتن مدیریت دموکراتیک شهری ۲ انتخابات مهم داریم که برگزاری موفق آن تاثیرات عمیقی بر روند دموکراسی شهری دارد یکی انتخابات محله و دیگری انتخابات روستاها است و اگر این انتخابات ها درست انجام بگیرد و ساختارهای متناسب آن شکل بگیرد یعنی شوراهای روستا ، شوراهای محلات ، شوراهای بخش و …. می تواند در بسط سیستم شوراها و افزایش مشارکت مردم در تصمیم گیری ها که همان مدیریت دموکراتیک شهری است نقش مهم ایفا کند .

بدیعی گفت: مساله دیگری که در تحقق مدیریت شهری دموکراتیک تاثیرگذار هست این است که این شوراهای عمومی باید به ۳ نهاد مدیریتی ، تخصصی و حاکمیتی پیوند بخورند و این حاصل یک نگاه تعاملی است . شهرداری که صرفا بر طبق قابلیت ها و توانایی های خودش بخواهد شهر را اداره کند و به بقیه بعنوان عوامل اجرایی تصمیمات خود نگاه کند و فاقد نگرش تیمی باشد ، کاری از پیش نخواهد برد و محکوم به شکست است .
عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه افزود: پاشنه آشیل شوراها است در نحوه انتخاب شهردار است و اگر در این بخش درست عمل نشود شوراها با مشکلات بسیاری روبرو خواهند بود و این عمل درست مستلزم این است که شوراها این تضمین را از شهردار بگیرند که تیم کاری خود را در ابتدا معرفی و شوراها بتوانند مدیران ناکارآمد شهردار را استیضاح کنند . این در الگوی مدیریت دموکراتیک شهری به این معنی است که باید به شوراها بعنوان پارلمان شهری یا قوه مقننه شهری نگاه کرد و تفکیک قوا را در سطوح مدیریت شهری به رسمیت شناخت و این ۳ قوه ( مجریه ، مقننه و قضاییه ) باید منتاظر خودشان را تا سطوح پایین گسترش بدهند .

مجتبی بدیعی عدم باور شوراها به نقش تقنینی خود و به رسمیت شناخته نشدن شوراها توسط دولت را از جمله موانع شکل گیری پارلمان شهری دانست و گفت : با توجه به اینکه تا قبل از اجرایی شدن قانون شوراها در سال ۷۷ و دولت آقای خاتمی ، نمایندگان مجلس می توانستند با دادن وعده های محلی و تحقق بخشیدن به آن بر محبوبیت خود بیافزایند اما بعد از اجرایی شدن قانون شوراها این عامل از دست آنها خارج شد و در نتیجه مجلس شوراها را رقیب خود دید و سعی در تضعیف آن نمود و این باعث عدم تحقق پارلمان شهری کارآمد شده است . در کنار این مساله عدم تناسب اختیارات و وظایف شوراها هم از جمله مباحثی است که باعث القای ناکارآمدی شوراها می شود . باید توجه داشت که اگر باری بر دوش شوراها گذاشته بشود ولی امکانات و توان و شرایط لازم برای تحقق آنها وجود نداشته باشد آنها تبدیل می شوند به بخشهایی ناکارآمد که جز مزاحمت و ایجاد فساد ثمره دیگری ندارند .

مهندس بدیعی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در بخش پایانی سخنان خود خواستار شفافیت شوراها در روندهای جاری خود شد و فرآیند انتخاب شهردار را یکی از حساس ترین کارهای شوراها دانست و اظهار داشت : در انتخاب شهردار باید توان “تیم” کارشناسی آن باید ملاک قرار گرفته و نگاه امروز به مقوله شهرداری و شورای شهر باید الگوی قوه مقننه و مجریه باشد و این دیدگاه باید در سطوح مختلف جا بیافتد تا شهردار بهمراه تیم خود به شورا پاسخگو باشد در غیر اینصورت شوراها مجبور خواهند شد بدلیل عملکرد ضعیف مدیران زیرمجموعه شهردار و عدم توانایی در برکناری آنها به سمت استیضاح شهردار بروند و این موجب می شود که تغییرات احتمالی در کوتاه مدت باعث بی ثباتی در اداره شهر شود . ما باید شهرداری انتخاب کنیم که حق نظارت شوراها را به رسمیت بشناسد و خود را در برابر آن پاسخگو بداند .

منبع: توسکا نیوز

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
يزدي همراه بازرگان
مهندس محمد توسلی: زنده یاد دكتر ابراهيم يزدي ( 1310-1396 ) يكي از شخصيت­هاي تاثيرگذار در...
IMAGE
اصلاح دینی و توسعه
مهندس لطف الله میثمی: در دانشکده فنی دانشگاه تهران، اساتید رشته مهندسی نفت به ما...
IMAGE
چهل روز بی تو
احد رضایی: برای تو و بازرگان و ... هر انسان و ادم راستینی واژه "مرگ" را به کار نمیبریم...
IMAGE
ابراهیم یزدی و مساله ارتباط با روحانیت
حسن فرشتیان: یکی از ویژگی های مطروحه در کنش سیاسی شادروان دکتر ابراهیم یزدی...
IMAGE
ناسپاسی ما در حق سیاستمداران‌مان
محمد برقعی: با مرگ دکتر یزدی موج حملات به ایشان بالا گرفت. از تلویزیون های...
اصولگرایی نهضت آزادی
علی شکوهی: از وقتی که بحث همه‌پرسی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شد،...
IMAGE
جدایی اقلیم کردستان، مغایر با صلح خاورمیانه و امنیت ملی ایران است
میزان: نهضت آزادی ایران با صدور بیانیه ای با امضای مهندس محمد توسلی، دبیرکل حزب،...
شصت سال نواندیشی و اصلاحگری
امیرحسین داودآبادی فراهانی: اوائل مردادماه امسال خبر درگذشت دکتر ابراهیم یزدی...
متن کامل سخنرانی عمادالدین باقی در مجلس یادبود دکتر ابراهیم یزدی
عمادالدین باقی: مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ...
IMAGE
جلوگیری از فاجعه منطقه 22
مهندس محمد توسلی: معاون محترم معماری و شهرسازی شهرداری تهران روز شنبه، 25 شهریور،...

مصاحبه ها

IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...
IMAGE
«خوانشي از آغاز و انجام جريان موسوم به ملي - مذهبي» در گفت‌وشنود منتشرنشده با دكتر ابراهيم يزدي
محمدرضا كائيني: سياستمداران معمولاً شخصيتي چندلايه دارند و پس از رسيدن آنان به...
IMAGE
سلبریتیزه شدن روشنفکران و مابقی قضایا
گفتگوی صدا با مقصود فراستخواه:   با توجه به نوع کنشگری روشنفکران، آیا می‌توانیم...
IMAGE
یزدی در مسیر دموکراسی دچار چپ روی و راست روی نشد
گفتگوی روزنامه ابتکار با مهندس محمد توسلی: علیرضا صادقی: دفتر تاریخ معاصر ایران...
IMAGE
طالقانی؛ اسلام رحمانی و گفتمان آزادی
گفتگوی روزنامه همدلی با محمد توسلی : انقلاب به بلوغ رسیده و در آستانه چهل...
IMAGE
یزدی به رغم تمام محدودیت ها و تبعیض‌ها ایستادگی کرد
گفت و گوی خبرگزاری پانا با مهندس محمد توسلی: *اولین شهردار تهران پس از انقلاب...
IMAGE
فراز و فرودهای "نهضت آزادی" از زبان دبیرکل جدید
گفتگوی خبرگزاری برنا با محمد توسلی: نهضت آزادی ایران در مدت 50 سال فعالیت خود فراز و...
IMAGE
پاسخ به شبهات و اتهامات علیه ابراهیم یزدی
گفت‌وگو با مهدی معتمدی‌مهر:       سرگه بارسقیان-تاریخ ایرانی: با درگذشت دکتر...
IMAGE
یزدی و سحابی؛ پس از انقلاب، نماد دو جناح در نهضت بودند
گفت‌وگوی هفته نامه سازندگی با محمد توسلی پیرامون تحلیل فعالیت حزبی و تشکیلاتی...
IMAGE
یزدی بهترین جانشین بازرگان بود
گفتگوی مهندس ابوالفضل بازرگان با تاریخ ایرانی  فهیمه نظری: برادرزاده دبیرکل سابق...