سخني با رئيس‌جمهوري

محمد توسلی:

بر کسي پوشيده نيست که جناب‌عالي در سال ١٣٩٢ در شرايطي بحراني سکان دستگاه اجرائي کشور را به دست گرفتيد که بي‌شباهت به ويراني‌هاي به‌جامانده از دوران جنگ نبود. توجه اصولي دولت يازدهم به نظرات کارشناسي، به‌ويژه در چهار حوزه سياست خارجي، نفت، اقتصاد و سلامت، به طور چشمگيري توانست به مهار مشکلات و موانع پيش‌رو و افزايش اميدواري عمومي مدد رساند. «برجام» نمونه عالي تلاش‌ها و دستاوردهاي دولت يازدهم و جلوه «تدبير» در سطحي کلان بود. رضايت حاصل از کنترل نسبي تورم و احساس رونق و ثبات اقتصادي و نيز برخورداري مردم از خدمات عادلانه در حوزه سلامت و درمان از جمله توفيقات مؤثري بودند که موجبات رأي دوباره اکثريت ملت به تداوم دولت جناب‌عالي را فراهم كردند.تأسف‌بار است که افزون بر مشکلات جاري و مواريث به‌جاي‌مانده از دولت‌هاي نهم و دهم، برخي جریان‌ها، نه‌تنها کمکي در اين گذار دشوار نکردند که سنگ‌اندازي، کارشکني و بحران‌آفريني عليه دولت منتخب را اولويت برنامه‌هاي خويش قرار دادند و مي‌دهند که اوج اين عناد، در جريان انتخابات اخير آشکار و علني شد.اگرچه کارنامه دولت يازدهم در مهار بحران‌ها مثبت ارزيابي شده و جهت‌گيري‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي آن به طور نسبي قابل تأييد است، اما مناسبات جهاني و تحولات قابل‌پيش‌بيني و پيش‌رو در خاورميانه و نيز انباشت مطالبات و برخی حقوق برآورده‌نشده ملت ايران در طول ساليان، دغدغه‌هاي جدي‌تري را مطرح و به همان نسبت، مسئوليت‌پذيري همه‌جانبه‌تري را از سوي دولت و نيروهاي دموکراسي‌خواه ايراني ناگزير مي‌كند.  تنش‌آفريني‌هاي ناشي از عملکرد کشورهاي عربي منطقه، قراردادهاي چندصد ميليارددلاري خريد اسلحه، امواج فزاينده خشونت بنيادگرايان جهادي و تکفيري و نقض گسترده حقوق بشر در عموم کشورهاي همسايه، از جمله ترکيه- پس از کودتا که منجر به بازداشت هزاران نفر و پاک‌سازي‌هاي فراگير در ارتش، دادگستري و آموزش‌وپرورش شده است- فرصتي پديد آورده که اعتماد و پذيرش جهاني نسبت به بهبود وضعيت در ايران را با واقع‌بيني بيشتري همراه و زمينه‌هايي جدي براي ارتقاي جايگاه حقوق‌بشري حکومت ايران را با کمترين هزينه مقدور کند. اين شرايط به عنوان يک فرصت تاريخي در طول دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي تلقي شده و در راستاي ديپلماسي انسان‌مدار و صلح‌آميز «برد – برد» قابل‌تحليل است.درباره شرايط داخلي، وزارت کشور بيش از بخش‌هاي ديگر دولت مي‌تواند در بهبود وضعيت حوزه سياست داخلي ايران، تقويت نهادهاي مدني، توسعه تحزب و تضمين آزادي‌هاي مندرج در قانون اساسي اثرگذار باشد. متأسفانه مديريت کنوني اين وزارتخانه، قادر و در مواردي، چه‌بسا متمايل به ايفاي اين تعهدات به نظر نمي‌رسد. در همين راستا، در عين حال که در چهار سال گذشته، تغيير و حتي اصلاح برخي مواضع و شيوه‌هاي رفتاري در وزارت اطلاعات، قابل‌انکار نيست؛ تغييرات اساسي در رويکرد راهبردي اين وزارتخانه لازم به نظر مي‌رسد.ما باور داريم اگر رئيس‌جمهور منتخب به هر دليل نتواند در چهار سال پيش‌رو، به کليت وعده‌هايش جامه عمل بپوشاند و کارآمدي دولت و به تبع آن، رضايت عمومي را افزايش دهد، پيامدهايي به مراتب فراتر از شکست يک جناح سياسي در انتخابات آينده، گريبان‌گير ملک و ملت خواهد شد و اساس نظام، امنيت و منافع ملي ايران متحمل هزينه‌هايي جبران‌ناپذير خواهند شد. از اين رو، مطالبات کلي زير را به عنوان بخشي از مطالبات ملي برخاسته از انتخابات اخير و در راستاي دستيابي به توسعه متوازن، همه‌جانبه و پايدار گوشزد مي‌کنيم:

- در حوزه سياست داخلي: تحقق حقوق و حاکميت ملت از طريق اجرائي‌كردن منشور حقوق شهروندي، لايحه مديريت واحد شهري و پايبندي به اصول قانون اساسي و اعلاميه جهاني حقوق بشر، کاهش دخالت‌ها در حريم خصوصي، امکان نقد آزادانه گفتار و کردار همه مقامات سياسي بدون هراس از پيامدهاي آن، تأمين و تضمين فعاليت آزاد و قانوني احزاب، سنديکاها، مطبوعات مستقل و نهادهاي مدني، از يک سو و پاسخ‌گوكردن ارکان مختلف حکومت در مقابل مردم از سوي ديگر.
- در حوزه اقتصاد: اقتصاد توليدي، شفاف و رقابتي از طريق کوچک‌کردن و چابک‌سازي سازمان‌هاي دولتي، تقويت بخش خصوصي واقعي، افزايش توان جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي، حمايت از صنعت و کشاورزي، مهار قاچاق کالا و ارز و کنترل فساد سازمان‌يافته و ساختار رانتي.
- در حوزه هنر و فرهنگ: حمايت مادي و معنوي از همه فرهيختگان و هنرمندان کشور در راستاي رشد و شکوفايي فرهنگ و هنر مردم‌گرا در تمام زمينه‌ها، تأمين امنيت اجراي برنامه‌هاي فرهنگي مانند موسيقي، تئاتر، سينما و ديگر وجوه نمايشي. عدم هرگونه مداخله حکومتي در فرايند توليد آثار هنري، حفظ کرامت و امنيت شغلي هنرمندان، گسترش فضاهاي آموزش هنر با استانداردهاي لازم کمي و کيفي، رفع توقيف از آثار هنري و برداشته‌شدن سانسور.
در حوزه سياست خارجي: تعامل با جامعه جهاني، پرهيز از ماجراجويي و احتراز از آزمون و خطا در عرصه امنيت ملي، تنش‌زدايي و تلاش براي تعامل فراگير با همسايگان و تثبيت جايگاه واقعي کشور ايران به عنوان باثبات‌ترين و قابل اطمينان‌ترين کشور منطقه در جهت گسترش صلح، مردم‌سالاري و سياست‌ورزي مبتني بر عقلانيت.

منبع: روزنامه شرق 7 مرداد1396

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
يزدي همراه بازرگان
مهندس محمد توسلی: زنده یاد دكتر ابراهيم يزدي ( 1310-1396 ) يكي از شخصيت­هاي تاثيرگذار در...
IMAGE
اصلاح دینی و توسعه
مهندس لطف الله میثمی: در دانشکده فنی دانشگاه تهران، اساتید رشته مهندسی نفت به ما...
IMAGE
چهل روز بی تو
احد رضایی: برای تو و بازرگان و ... هر انسان و ادم راستینی واژه "مرگ" را به کار نمیبریم...
IMAGE
ابراهیم یزدی و مساله ارتباط با روحانیت
حسن فرشتیان: یکی از ویژگی های مطروحه در کنش سیاسی شادروان دکتر ابراهیم یزدی...
IMAGE
ناسپاسی ما در حق سیاستمداران‌مان
محمد برقعی: با مرگ دکتر یزدی موج حملات به ایشان بالا گرفت. از تلویزیون های...
اصولگرایی نهضت آزادی
علی شکوهی: از وقتی که بحث همه‌پرسی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شد،...
IMAGE
جدایی اقلیم کردستان، مغایر با صلح خاورمیانه و امنیت ملی ایران است
میزان: نهضت آزادی ایران با صدور بیانیه ای با امضای مهندس محمد توسلی، دبیرکل حزب،...
شصت سال نواندیشی و اصلاحگری
امیرحسین داودآبادی فراهانی: اوائل مردادماه امسال خبر درگذشت دکتر ابراهیم یزدی...
متن کامل سخنرانی عمادالدین باقی در مجلس یادبود دکتر ابراهیم یزدی
عمادالدین باقی: مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ...
IMAGE
جلوگیری از فاجعه منطقه 22
مهندس محمد توسلی: معاون محترم معماری و شهرسازی شهرداری تهران روز شنبه، 25 شهریور،...

مصاحبه ها

IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...
IMAGE
«خوانشي از آغاز و انجام جريان موسوم به ملي - مذهبي» در گفت‌وشنود منتشرنشده با دكتر ابراهيم يزدي
محمدرضا كائيني: سياستمداران معمولاً شخصيتي چندلايه دارند و پس از رسيدن آنان به...
IMAGE
سلبریتیزه شدن روشنفکران و مابقی قضایا
گفتگوی صدا با مقصود فراستخواه:   با توجه به نوع کنشگری روشنفکران، آیا می‌توانیم...
IMAGE
یزدی در مسیر دموکراسی دچار چپ روی و راست روی نشد
گفتگوی روزنامه ابتکار با مهندس محمد توسلی: علیرضا صادقی: دفتر تاریخ معاصر ایران...
IMAGE
طالقانی؛ اسلام رحمانی و گفتمان آزادی
گفتگوی روزنامه همدلی با محمد توسلی : انقلاب به بلوغ رسیده و در آستانه چهل...
IMAGE
یزدی به رغم تمام محدودیت ها و تبعیض‌ها ایستادگی کرد
گفت و گوی خبرگزاری پانا با مهندس محمد توسلی: *اولین شهردار تهران پس از انقلاب...
IMAGE
فراز و فرودهای "نهضت آزادی" از زبان دبیرکل جدید
گفتگوی خبرگزاری برنا با محمد توسلی: نهضت آزادی ایران در مدت 50 سال فعالیت خود فراز و...
IMAGE
پاسخ به شبهات و اتهامات علیه ابراهیم یزدی
گفت‌وگو با مهدی معتمدی‌مهر:       سرگه بارسقیان-تاریخ ایرانی: با درگذشت دکتر...
IMAGE
یزدی و سحابی؛ پس از انقلاب، نماد دو جناح در نهضت بودند
گفت‌وگوی هفته نامه سازندگی با محمد توسلی پیرامون تحلیل فعالیت حزبی و تشکیلاتی...
IMAGE
یزدی بهترین جانشین بازرگان بود
گفتگوی مهندس ابوالفضل بازرگان با تاریخ ایرانی  فهیمه نظری: برادرزاده دبیرکل سابق...