سخني با رئيس‌جمهوري

محمد توسلی:

بر کسي پوشيده نيست که جناب‌عالي در سال ١٣٩٢ در شرايطي بحراني سکان دستگاه اجرائي کشور را به دست گرفتيد که بي‌شباهت به ويراني‌هاي به‌جامانده از دوران جنگ نبود. توجه اصولي دولت يازدهم به نظرات کارشناسي، به‌ويژه در چهار حوزه سياست خارجي، نفت، اقتصاد و سلامت، به طور چشمگيري توانست به مهار مشکلات و موانع پيش‌رو و افزايش اميدواري عمومي مدد رساند. «برجام» نمونه عالي تلاش‌ها و دستاوردهاي دولت يازدهم و جلوه «تدبير» در سطحي کلان بود. رضايت حاصل از کنترل نسبي تورم و احساس رونق و ثبات اقتصادي و نيز برخورداري مردم از خدمات عادلانه در حوزه سلامت و درمان از جمله توفيقات مؤثري بودند که موجبات رأي دوباره اکثريت ملت به تداوم دولت جناب‌عالي را فراهم كردند.تأسف‌بار است که افزون بر مشکلات جاري و مواريث به‌جاي‌مانده از دولت‌هاي نهم و دهم، برخي جریان‌ها، نه‌تنها کمکي در اين گذار دشوار نکردند که سنگ‌اندازي، کارشکني و بحران‌آفريني عليه دولت منتخب را اولويت برنامه‌هاي خويش قرار دادند و مي‌دهند که اوج اين عناد، در جريان انتخابات اخير آشکار و علني شد.اگرچه کارنامه دولت يازدهم در مهار بحران‌ها مثبت ارزيابي شده و جهت‌گيري‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي آن به طور نسبي قابل تأييد است، اما مناسبات جهاني و تحولات قابل‌پيش‌بيني و پيش‌رو در خاورميانه و نيز انباشت مطالبات و برخی حقوق برآورده‌نشده ملت ايران در طول ساليان، دغدغه‌هاي جدي‌تري را مطرح و به همان نسبت، مسئوليت‌پذيري همه‌جانبه‌تري را از سوي دولت و نيروهاي دموکراسي‌خواه ايراني ناگزير مي‌كند.  تنش‌آفريني‌هاي ناشي از عملکرد کشورهاي عربي منطقه، قراردادهاي چندصد ميليارددلاري خريد اسلحه، امواج فزاينده خشونت بنيادگرايان جهادي و تکفيري و نقض گسترده حقوق بشر در عموم کشورهاي همسايه، از جمله ترکيه- پس از کودتا که منجر به بازداشت هزاران نفر و پاک‌سازي‌هاي فراگير در ارتش، دادگستري و آموزش‌وپرورش شده است- فرصتي پديد آورده که اعتماد و پذيرش جهاني نسبت به بهبود وضعيت در ايران را با واقع‌بيني بيشتري همراه و زمينه‌هايي جدي براي ارتقاي جايگاه حقوق‌بشري حکومت ايران را با کمترين هزينه مقدور کند. اين شرايط به عنوان يک فرصت تاريخي در طول دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي تلقي شده و در راستاي ديپلماسي انسان‌مدار و صلح‌آميز «برد – برد» قابل‌تحليل است.درباره شرايط داخلي، وزارت کشور بيش از بخش‌هاي ديگر دولت مي‌تواند در بهبود وضعيت حوزه سياست داخلي ايران، تقويت نهادهاي مدني، توسعه تحزب و تضمين آزادي‌هاي مندرج در قانون اساسي اثرگذار باشد. متأسفانه مديريت کنوني اين وزارتخانه، قادر و در مواردي، چه‌بسا متمايل به ايفاي اين تعهدات به نظر نمي‌رسد. در همين راستا، در عين حال که در چهار سال گذشته، تغيير و حتي اصلاح برخي مواضع و شيوه‌هاي رفتاري در وزارت اطلاعات، قابل‌انکار نيست؛ تغييرات اساسي در رويکرد راهبردي اين وزارتخانه لازم به نظر مي‌رسد.ما باور داريم اگر رئيس‌جمهور منتخب به هر دليل نتواند در چهار سال پيش‌رو، به کليت وعده‌هايش جامه عمل بپوشاند و کارآمدي دولت و به تبع آن، رضايت عمومي را افزايش دهد، پيامدهايي به مراتب فراتر از شکست يک جناح سياسي در انتخابات آينده، گريبان‌گير ملک و ملت خواهد شد و اساس نظام، امنيت و منافع ملي ايران متحمل هزينه‌هايي جبران‌ناپذير خواهند شد. از اين رو، مطالبات کلي زير را به عنوان بخشي از مطالبات ملي برخاسته از انتخابات اخير و در راستاي دستيابي به توسعه متوازن، همه‌جانبه و پايدار گوشزد مي‌کنيم:

- در حوزه سياست داخلي: تحقق حقوق و حاکميت ملت از طريق اجرائي‌كردن منشور حقوق شهروندي، لايحه مديريت واحد شهري و پايبندي به اصول قانون اساسي و اعلاميه جهاني حقوق بشر، کاهش دخالت‌ها در حريم خصوصي، امکان نقد آزادانه گفتار و کردار همه مقامات سياسي بدون هراس از پيامدهاي آن، تأمين و تضمين فعاليت آزاد و قانوني احزاب، سنديکاها، مطبوعات مستقل و نهادهاي مدني، از يک سو و پاسخ‌گوكردن ارکان مختلف حکومت در مقابل مردم از سوي ديگر.
- در حوزه اقتصاد: اقتصاد توليدي، شفاف و رقابتي از طريق کوچک‌کردن و چابک‌سازي سازمان‌هاي دولتي، تقويت بخش خصوصي واقعي، افزايش توان جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي، حمايت از صنعت و کشاورزي، مهار قاچاق کالا و ارز و کنترل فساد سازمان‌يافته و ساختار رانتي.
- در حوزه هنر و فرهنگ: حمايت مادي و معنوي از همه فرهيختگان و هنرمندان کشور در راستاي رشد و شکوفايي فرهنگ و هنر مردم‌گرا در تمام زمينه‌ها، تأمين امنيت اجراي برنامه‌هاي فرهنگي مانند موسيقي، تئاتر، سينما و ديگر وجوه نمايشي. عدم هرگونه مداخله حکومتي در فرايند توليد آثار هنري، حفظ کرامت و امنيت شغلي هنرمندان، گسترش فضاهاي آموزش هنر با استانداردهاي لازم کمي و کيفي، رفع توقيف از آثار هنري و برداشته‌شدن سانسور.
در حوزه سياست خارجي: تعامل با جامعه جهاني، پرهيز از ماجراجويي و احتراز از آزمون و خطا در عرصه امنيت ملي، تنش‌زدايي و تلاش براي تعامل فراگير با همسايگان و تثبيت جايگاه واقعي کشور ايران به عنوان باثبات‌ترين و قابل اطمينان‌ترين کشور منطقه در جهت گسترش صلح، مردم‌سالاري و سياست‌ورزي مبتني بر عقلانيت.

منبع: روزنامه شرق 7 مرداد1396

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
خداحافظ طاهرآقا
درباره طاهر احمدزاده موسس کانون نشر حقایق اسلامی مشهد محمد هادی هادی زاده یزدی:...
IMAGE
خاطراتی از طاهر احمد زاده
مهندس محمد توسلی: می خواهم به طور خلاصه و به بهانه درگذشت مرحوم طاهر احمدزاده هروی...
IMAGE
راهبرد پیش رو: "تقويت فرآيند گذار به دموكراسي"
مهندس محمد توسلی: در دوران دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري اردیبهشت 1396 و همچنين...
IMAGE
صفر ریال/خاطره مرحوم احمدزاده از سفر مهندس بازرگان بعنوان نخست وزیر به خراسان
محسن قناويزچي: طاهر احمد زاده بزرگ مردی است که تکرار شدنی نیست. خاطرم هست پس از...
IMAGE
غروب خورشید یک اسطوره
حسن یوسفی‌اشکوری:   اصطلاحات و عناوین در زبان رایج و محاوره‌ای فارسی دیری است که...
IMAGE
طاهرآقا احمدزاده؛ هفت دهه مبارزه
مرتضی کاظمیان : انگار همین دیروز بود، بهار ۱۳۸۰؛ از زیر چشم‌بند و در محوطه کوچک...
IMAGE
طاهرآقا، آخرین آزاده قلندرِ خراسانی
حسن فرشتیان: اولین بار او را در آغوش مردمانی دیدم که عاشقانه او را در خیابان‌های...
IMAGE
همراه با بسته‌نگار
دکتر سیدمحمدمهدی جعفری: در بهار ۱۳۴۰ به انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز...
IMAGE
از او یک ترک اولی ندیده‌ام بمناسبت بزرگداشت محمد بسته نگار
مهندس لطف الله میثمی: با محمد بسته‌نگار از بدو ورودش به دانشکده حقوق دانشگاه...
IMAGE
بسته نگار،نگار ما
تقی رحمانی: ارج  نهادن به بسته نگار که نامش محمد است برای  امثال من در چند نکته مهم...

مصاحبه ها

IMAGE
خاطراتی از ۶۰ سال مبارزه، بازخوانی مصاحبه با مرحوم طاهر احمدزاده
کانون به یک پایگاه مهم برای نهضت ملی تبدیل شد و پس از کودتا هم نقش عمده‌ای در نهضت...
IMAGE
تقویت روند کادرسازی علمی در دانشگاه‌ها
تشکیل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه در گفت‌وگوی «آسمان آبی» با مهندس محمد توسلی:...
IMAGE
تهران و بحران زلزله
گفت و گو با مهندس محمد توسلی: زلزله کرمانشاه و تبعات بعد از آن بهانه‌ای شد تا...
IMAGE
بیانیه های الجزایر در گفتگو با بهزاد نبوی
گفتگوی سایت جماران با مهندس بهزاد نبوی: بهزاد نبوی در این گفت و گو، به بازخوانی،...
IMAGE
چالش های اصلی مدیریت شهر تهران
محافظه کاران نمی خواهند رانت ها را از دست بدهند  گفت وگوی روزنامه آرمان با مهندس...
IMAGE
بازخوانی مصاحبه مهندس توسلی با صدا پیرامون پیامد های اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری
گفت وگوی هفته نامه صدا با مهندس محمد توسلی: زمانی که دانشجویان انجمن‌های اسلامی...
IMAGE
درس ها و عبرت هایی از اشغال سفارت آمریکا
گفت و گوی نشریه دانشجویی مدار با مهندس محمد توسلی:   دانشجویان همواره  قلب تپنده...
IMAGE
تولد کوروش را به‌نام روز همبستگی اقوام ایرانی نامگذاری کنید
 گفت و گوی مهندس امیر خرم با روزنامه آسمان آبی: از زمانی که از تعامل سه‌حوزه تمدنی...
IMAGE
از جریان نفوذی شکست خوردیم. گفتگو با ابراهیم یزدی
سید مهدی دزفولی - تاریخ ایرانی: دکتر ابراهیم یزدی از چهره‌های شناخته‌شده و...
IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...