اصولگرایی نهضت آزادی

علی شکوهی:

از وقتی که بحث همه‌پرسی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شد، یکباره شاهد چرخش مواضع برخی از افراد بوده‌ایم که خواستار به رسمیت شناختن حق مردم کرد در تعیین سرنوشت خود هستند و به صراحت معتقدند که باید از خیر مرزهای بین‌المللی کنونی بگذریم و تجزیه عراق را بپذیریم. آنان البته مبتنی بر یک تحلیل خاص چنین نظری را عرضه می‌کنند زیرا معتقدند که جمهوری اسلامی باید خط کلی خودش را عوض کند و دست از مبارزه با امریکا و اسراییل بکشد و حتی با نزدیک شدن به این کشورها، اعراب را به عنوان دشمن منطقه‌ای خود انتخاب کند. طبیعی است که با این تحلیل، تجزیه عراق را مثبت می‌دانند و همکاری با اسراییل برای تشکیل دولت کردستان را هم جایز می‌شمارند و برای آنان اصلا مهم نیست که چه بحران‌های عظیمی با این حادثه می‌تواند در منطقه ما ایجاد شود.

در این میان مواضع نیروهای اصیل ولو آنکه با ما همسو هم نباشند، جای تامل زیادی دارد. یکی از این نیروهای اصیل و دارای مواضع روشن و مبتنی بر اصول مشخص، نهضت آزادی است که از ابتدای انقلاب تاکنون در مجموع دارای مواضع ثابتی بوده و هر روز به سمتی تمایل نشان نداده است. مواضع این جریان در قبال همه‌پرسی کردستان را دبیرکل جدید نهضت آزادی (محمد توسلی) باانتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که نشان‌دهنده پایبندی این جریان به مواضع اصولی خود و بیانگر دغدغه این تشکیلات نسبت به سرنوشت انقلاب و ایران و تمامیت ارضی کشور است.

در بیانیه مهندس توسلی خواست مردم این سرزمین برای رسیدن به رفاه و توسعه مورد توجه قرار گرفته است اما در عین حال از خطای استراتژیک بارزانی هم سخن به میان آمده است و از آن مهم‌تر به توطئه و طراحی اسراییل هم اشارات صریحی صورت گرفته است. در این زمینه آمده است: «نقش سرویس‌های امنیتی و سیاسی اسراییل به عنوان یگانه دولتی که به طور علنی از همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان حمایت می‌کند را هم باید عاملی اساسی در راستای تجزیه عراق یکپارچه به حساب آورد. پیامدهای قابل پیش‌بینی ناشی از تجزیه عراق و استقلال اقلیم کردستان، افزون بر آن که امکان برخورداری رژیم صهیونیستی از پایگاه‌ نظامی در عراق را فراهم می‌آورد، موجب به فراموشی سپردن جنایات اسراییل در فلسطین و نقض فراگیر حقوق بشر در طول دهه‌ها در افکار عمومی مردم جهان خواهد شد».

نهضت آزادی در این بیانیه همه طرف‌های ماجرا و حتی همسایگان را از جنگ و رویارویی نظامی نهی می‌کند اما در عین حال معتقد است که استقلال اقلیم کردستان عراق مغایر با امنیت و صلح منطقه‌ای است: «ضمن تاکید بر خودداری از دست یازیدن به هر نوع راه‌ حل نظامی و توصیه به دولت عراق و مردم اقلیم کردستان و نیز هشدار جدی به همسایگان عراق در رعایت خویشتنداری و تشویق طرفین به مشارکت در گفت‌وگوی سیاسی و در راستای پیشگیری از هر اقدامی که به بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی منطقه بینجامد، اعلام می‌دارد که استقلال اقلیم کردستان مغایر با اهداف صلح‌آمیز منطقه بوده و امنیت کل خاورمیانه را به مخاطره خواهد افکند. تجزیه عراق و جدایی اقلیم کردستان با تجربه جهانی مبتنی بر ضرورت مشارکت بین‌المللی و تشکیل اتحادیه‌های منطقه‌ای و جهانی، همخوانی ندارد و برخلاف اصول حقوق بین‌الملل عمومی است و نقض وضعیت‌های تثبیت‌شده مرزی تلقی می‌شود».

دبیرکل حزب نهضت آزادی ایران در بیانیه خود تاکید کرده است که به هیچ‌وجه نباید تجزیه یک کشور را به بهانه مفاد اعلامیه‌های حقوق بشری توجیه کرد: «تجزیه کشورها – برخلاف آنچه جریانات تجزیه‌طلب تبلیغ می‌کنند – نه‌تنها هیچ ارتباطی با حقوق مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین حقوق مدنی و سیاسی ندارد، بلکه در تعارض با مفاد و روح اسناد یاد شده است. در اسناد بین‌المللی حقوق بشر و منشور سازمان ملل متحد، «حق تعیین سرنوشت ملت‌ها»، بر حق مشارکت سیاسی دموکراتیک و نیز برخورداری از حق توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در حوزه داخلی و همچنین، دستیابی به روابط دوستانه بین ‌ملت‌ها براساس احترام به اصل برابری حقوق و سرنوشت سیاسی دلالت دارد و ناظر بر نفی سلطه‌ استعماری بیگانگان یا حاکمان دست نشانده از سوی کشورهای فاتح است که در سده‌های پیش رواج داشت. حق تعیین سرنوشت، متضمن دستیابی توامان ملت‌ها به حاکمیت ملت و حاکمیت ملی است و نمی‌تواند به عنوان حقی یک‌جانبه و در راستای نفی تمامیت ارضی کشورها تفسیر شود».

این مواضع از سوی نهضت آزادی را باید ستود و از اصولگرایی موجود در اندیشه و مواضع رهبران این تشکیلات باسابقه تقدیر کرد. بنده با نهضت آزادی به خصوص در حوزه اعتقادی و سیاسی اختلاف نظر دارم و این امر را بارها به دبیرکل فقید آن (مرحوم دکتر ابراهیم یزدی) گفتم اما در عین حال نه می‌توانم نسبت به تضییع حقوق قانونی آنان از سوی حکومت راضی باشم و نه می‌توانم انگیزه مثبت و خیرخواهانه سران این تشکیلات را نادیده بگیرم و نه حاضرم مواضع منصفانه آنان را با بی‌انصافی نادیده بگیرم.

حکم سیاسی برای جرم سیاسی!

در خبرها خواندیم که حکم محکومیت ٧تن از فعالان سیاسی و رهبران حزب مشارکت از سوی دادگاه صادر  شده است. دیروز هم در نطق‌های میان‌دستور، چندین نماینده مجلس به این حکم اعتراض داشتند و خواستار برخورد سنجیده‌تر از سوی مقامات قضایی بودند. بسیاری هم معتقدند که جنبه قضایی این احکام قوی نیست و انگیزه سیاسی حرف اصلی را در محکومیت این فعالان سیاسی می‌زند. بنده به ماهیت حکم صادره و تناسب آن با جرایم صورت گرفته کاری ندارم اما معتقدم مهم‌ترین ایراد این ماجرا این است که به یک جرم سیاسی با قانون جرم سیاسی رسیدگی نشده و این کم اجحافی نیست که به این متهمان شده. ما اکنون یک قانون ضعیف درباره جرم سیاسی داریم ولی هنوز حتی یک نفر مطابق این قانون محاکمه نشده. افکار عمومی وقتی به این احکام تمکین خواهد کرد که مطابق قانون، هیات منصفه رای را صادر کرده و دادگاه علنی بوده باشد.

منبع: روزنامه اعتماد، شماره ۳۹۲۱  | پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
يزدي همراه بازرگان
مهندس محمد توسلی: زنده یاد دكتر ابراهيم يزدي ( 1310-1396 ) يكي از شخصيت­هاي تاثيرگذار در...
IMAGE
اصلاح دینی و توسعه
مهندس لطف الله میثمی: در دانشکده فنی دانشگاه تهران، اساتید رشته مهندسی نفت به ما...
IMAGE
چهل روز بی تو
احد رضایی: برای تو و بازرگان و ... هر انسان و ادم راستینی واژه "مرگ" را به کار نمیبریم...
IMAGE
ابراهیم یزدی و مساله ارتباط با روحانیت
حسن فرشتیان: یکی از ویژگی های مطروحه در کنش سیاسی شادروان دکتر ابراهیم یزدی...
IMAGE
ناسپاسی ما در حق سیاستمداران‌مان
محمد برقعی: با مرگ دکتر یزدی موج حملات به ایشان بالا گرفت. از تلویزیون های...
اصولگرایی نهضت آزادی
علی شکوهی: از وقتی که بحث همه‌پرسی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شد،...
IMAGE
جدایی اقلیم کردستان، مغایر با صلح خاورمیانه و امنیت ملی ایران است
میزان: نهضت آزادی ایران با صدور بیانیه ای با امضای مهندس محمد توسلی، دبیرکل حزب،...
شصت سال نواندیشی و اصلاحگری
امیرحسین داودآبادی فراهانی: اوائل مردادماه امسال خبر درگذشت دکتر ابراهیم یزدی...
متن کامل سخنرانی عمادالدین باقی در مجلس یادبود دکتر ابراهیم یزدی
عمادالدین باقی: مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ...
IMAGE
جلوگیری از فاجعه منطقه 22
مهندس محمد توسلی: معاون محترم معماری و شهرسازی شهرداری تهران روز شنبه، 25 شهریور،...

مصاحبه ها

IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...
IMAGE
«خوانشي از آغاز و انجام جريان موسوم به ملي - مذهبي» در گفت‌وشنود منتشرنشده با دكتر ابراهيم يزدي
محمدرضا كائيني: سياستمداران معمولاً شخصيتي چندلايه دارند و پس از رسيدن آنان به...
IMAGE
سلبریتیزه شدن روشنفکران و مابقی قضایا
گفتگوی صدا با مقصود فراستخواه:   با توجه به نوع کنشگری روشنفکران، آیا می‌توانیم...
IMAGE
یزدی در مسیر دموکراسی دچار چپ روی و راست روی نشد
گفتگوی روزنامه ابتکار با مهندس محمد توسلی: علیرضا صادقی: دفتر تاریخ معاصر ایران...
IMAGE
طالقانی؛ اسلام رحمانی و گفتمان آزادی
گفتگوی روزنامه همدلی با محمد توسلی : انقلاب به بلوغ رسیده و در آستانه چهل...
IMAGE
یزدی به رغم تمام محدودیت ها و تبعیض‌ها ایستادگی کرد
گفت و گوی خبرگزاری پانا با مهندس محمد توسلی: *اولین شهردار تهران پس از انقلاب...
IMAGE
فراز و فرودهای "نهضت آزادی" از زبان دبیرکل جدید
گفتگوی خبرگزاری برنا با محمد توسلی: نهضت آزادی ایران در مدت 50 سال فعالیت خود فراز و...
IMAGE
پاسخ به شبهات و اتهامات علیه ابراهیم یزدی
گفت‌وگو با مهدی معتمدی‌مهر:       سرگه بارسقیان-تاریخ ایرانی: با درگذشت دکتر...
IMAGE
یزدی و سحابی؛ پس از انقلاب، نماد دو جناح در نهضت بودند
گفت‌وگوی هفته نامه سازندگی با محمد توسلی پیرامون تحلیل فعالیت حزبی و تشکیلاتی...
IMAGE
یزدی بهترین جانشین بازرگان بود
گفتگوی مهندس ابوالفضل بازرگان با تاریخ ایرانی  فهیمه نظری: برادرزاده دبیرکل سابق...