اصولگرایی نهضت آزادی

علی شکوهی:

از وقتی که بحث همه‌پرسی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شد، یکباره شاهد چرخش مواضع برخی از افراد بوده‌ایم که خواستار به رسمیت شناختن حق مردم کرد در تعیین سرنوشت خود هستند و به صراحت معتقدند که باید از خیر مرزهای بین‌المللی کنونی بگذریم و تجزیه عراق را بپذیریم. آنان البته مبتنی بر یک تحلیل خاص چنین نظری را عرضه می‌کنند زیرا معتقدند که جمهوری اسلامی باید خط کلی خودش را عوض کند و دست از مبارزه با امریکا و اسراییل بکشد و حتی با نزدیک شدن به این کشورها، اعراب را به عنوان دشمن منطقه‌ای خود انتخاب کند. طبیعی است که با این تحلیل، تجزیه عراق را مثبت می‌دانند و همکاری با اسراییل برای تشکیل دولت کردستان را هم جایز می‌شمارند و برای آنان اصلا مهم نیست که چه بحران‌های عظیمی با این حادثه می‌تواند در منطقه ما ایجاد شود.

در این میان مواضع نیروهای اصیل ولو آنکه با ما همسو هم نباشند، جای تامل زیادی دارد. یکی از این نیروهای اصیل و دارای مواضع روشن و مبتنی بر اصول مشخص، نهضت آزادی است که از ابتدای انقلاب تاکنون در مجموع دارای مواضع ثابتی بوده و هر روز به سمتی تمایل نشان نداده است. مواضع این جریان در قبال همه‌پرسی کردستان را دبیرکل جدید نهضت آزادی (محمد توسلی) باانتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که نشان‌دهنده پایبندی این جریان به مواضع اصولی خود و بیانگر دغدغه این تشکیلات نسبت به سرنوشت انقلاب و ایران و تمامیت ارضی کشور است.

در بیانیه مهندس توسلی خواست مردم این سرزمین برای رسیدن به رفاه و توسعه مورد توجه قرار گرفته است اما در عین حال از خطای استراتژیک بارزانی هم سخن به میان آمده است و از آن مهم‌تر به توطئه و طراحی اسراییل هم اشارات صریحی صورت گرفته است. در این زمینه آمده است: «نقش سرویس‌های امنیتی و سیاسی اسراییل به عنوان یگانه دولتی که به طور علنی از همه‌پرسی برای استقلال اقلیم کردستان حمایت می‌کند را هم باید عاملی اساسی در راستای تجزیه عراق یکپارچه به حساب آورد. پیامدهای قابل پیش‌بینی ناشی از تجزیه عراق و استقلال اقلیم کردستان، افزون بر آن که امکان برخورداری رژیم صهیونیستی از پایگاه‌ نظامی در عراق را فراهم می‌آورد، موجب به فراموشی سپردن جنایات اسراییل در فلسطین و نقض فراگیر حقوق بشر در طول دهه‌ها در افکار عمومی مردم جهان خواهد شد».

نهضت آزادی در این بیانیه همه طرف‌های ماجرا و حتی همسایگان را از جنگ و رویارویی نظامی نهی می‌کند اما در عین حال معتقد است که استقلال اقلیم کردستان عراق مغایر با امنیت و صلح منطقه‌ای است: «ضمن تاکید بر خودداری از دست یازیدن به هر نوع راه‌ حل نظامی و توصیه به دولت عراق و مردم اقلیم کردستان و نیز هشدار جدی به همسایگان عراق در رعایت خویشتنداری و تشویق طرفین به مشارکت در گفت‌وگوی سیاسی و در راستای پیشگیری از هر اقدامی که به بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی منطقه بینجامد، اعلام می‌دارد که استقلال اقلیم کردستان مغایر با اهداف صلح‌آمیز منطقه بوده و امنیت کل خاورمیانه را به مخاطره خواهد افکند. تجزیه عراق و جدایی اقلیم کردستان با تجربه جهانی مبتنی بر ضرورت مشارکت بین‌المللی و تشکیل اتحادیه‌های منطقه‌ای و جهانی، همخوانی ندارد و برخلاف اصول حقوق بین‌الملل عمومی است و نقض وضعیت‌های تثبیت‌شده مرزی تلقی می‌شود».

دبیرکل حزب نهضت آزادی ایران در بیانیه خود تاکید کرده است که به هیچ‌وجه نباید تجزیه یک کشور را به بهانه مفاد اعلامیه‌های حقوق بشری توجیه کرد: «تجزیه کشورها – برخلاف آنچه جریانات تجزیه‌طلب تبلیغ می‌کنند – نه‌تنها هیچ ارتباطی با حقوق مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین حقوق مدنی و سیاسی ندارد، بلکه در تعارض با مفاد و روح اسناد یاد شده است. در اسناد بین‌المللی حقوق بشر و منشور سازمان ملل متحد، «حق تعیین سرنوشت ملت‌ها»، بر حق مشارکت سیاسی دموکراتیک و نیز برخورداری از حق توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در حوزه داخلی و همچنین، دستیابی به روابط دوستانه بین ‌ملت‌ها براساس احترام به اصل برابری حقوق و سرنوشت سیاسی دلالت دارد و ناظر بر نفی سلطه‌ استعماری بیگانگان یا حاکمان دست نشانده از سوی کشورهای فاتح است که در سده‌های پیش رواج داشت. حق تعیین سرنوشت، متضمن دستیابی توامان ملت‌ها به حاکمیت ملت و حاکمیت ملی است و نمی‌تواند به عنوان حقی یک‌جانبه و در راستای نفی تمامیت ارضی کشورها تفسیر شود».

این مواضع از سوی نهضت آزادی را باید ستود و از اصولگرایی موجود در اندیشه و مواضع رهبران این تشکیلات باسابقه تقدیر کرد. بنده با نهضت آزادی به خصوص در حوزه اعتقادی و سیاسی اختلاف نظر دارم و این امر را بارها به دبیرکل فقید آن (مرحوم دکتر ابراهیم یزدی) گفتم اما در عین حال نه می‌توانم نسبت به تضییع حقوق قانونی آنان از سوی حکومت راضی باشم و نه می‌توانم انگیزه مثبت و خیرخواهانه سران این تشکیلات را نادیده بگیرم و نه حاضرم مواضع منصفانه آنان را با بی‌انصافی نادیده بگیرم.

حکم سیاسی برای جرم سیاسی!

در خبرها خواندیم که حکم محکومیت ٧تن از فعالان سیاسی و رهبران حزب مشارکت از سوی دادگاه صادر  شده است. دیروز هم در نطق‌های میان‌دستور، چندین نماینده مجلس به این حکم اعتراض داشتند و خواستار برخورد سنجیده‌تر از سوی مقامات قضایی بودند. بسیاری هم معتقدند که جنبه قضایی این احکام قوی نیست و انگیزه سیاسی حرف اصلی را در محکومیت این فعالان سیاسی می‌زند. بنده به ماهیت حکم صادره و تناسب آن با جرایم صورت گرفته کاری ندارم اما معتقدم مهم‌ترین ایراد این ماجرا این است که به یک جرم سیاسی با قانون جرم سیاسی رسیدگی نشده و این کم اجحافی نیست که به این متهمان شده. ما اکنون یک قانون ضعیف درباره جرم سیاسی داریم ولی هنوز حتی یک نفر مطابق این قانون محاکمه نشده. افکار عمومی وقتی به این احکام تمکین خواهد کرد که مطابق قانون، هیات منصفه رای را صادر کرده و دادگاه علنی بوده باشد.

منبع: روزنامه اعتماد، شماره ۳۹۲۱  | پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
خداحافظ طاهرآقا
درباره طاهر احمدزاده موسس کانون نشر حقایق اسلامی مشهد محمد هادی هادی زاده یزدی:...
IMAGE
خاطراتی از طاهر احمد زاده
مهندس محمد توسلی: می خواهم به طور خلاصه و به بهانه درگذشت مرحوم طاهر احمدزاده هروی...
IMAGE
راهبرد پیش رو: "تقويت فرآيند گذار به دموكراسي"
مهندس محمد توسلی: در دوران دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري اردیبهشت 1396 و همچنين...
IMAGE
صفر ریال/خاطره مرحوم احمدزاده از سفر مهندس بازرگان بعنوان نخست وزیر به خراسان
محسن قناويزچي: طاهر احمد زاده بزرگ مردی است که تکرار شدنی نیست. خاطرم هست پس از...
IMAGE
غروب خورشید یک اسطوره
حسن یوسفی‌اشکوری:   اصطلاحات و عناوین در زبان رایج و محاوره‌ای فارسی دیری است که...
IMAGE
طاهرآقا احمدزاده؛ هفت دهه مبارزه
مرتضی کاظمیان : انگار همین دیروز بود، بهار ۱۳۸۰؛ از زیر چشم‌بند و در محوطه کوچک...
IMAGE
طاهرآقا، آخرین آزاده قلندرِ خراسانی
حسن فرشتیان: اولین بار او را در آغوش مردمانی دیدم که عاشقانه او را در خیابان‌های...
IMAGE
همراه با بسته‌نگار
دکتر سیدمحمدمهدی جعفری: در بهار ۱۳۴۰ به انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز...
IMAGE
از او یک ترک اولی ندیده‌ام بمناسبت بزرگداشت محمد بسته نگار
مهندس لطف الله میثمی: با محمد بسته‌نگار از بدو ورودش به دانشکده حقوق دانشگاه...
IMAGE
بسته نگار،نگار ما
تقی رحمانی: ارج  نهادن به بسته نگار که نامش محمد است برای  امثال من در چند نکته مهم...

مصاحبه ها

IMAGE
خاطراتی از ۶۰ سال مبارزه، بازخوانی مصاحبه با مرحوم طاهر احمدزاده
کانون به یک پایگاه مهم برای نهضت ملی تبدیل شد و پس از کودتا هم نقش عمده‌ای در نهضت...
IMAGE
تقویت روند کادرسازی علمی در دانشگاه‌ها
تشکیل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه در گفت‌وگوی «آسمان آبی» با مهندس محمد توسلی:...
IMAGE
تهران و بحران زلزله
گفت و گو با مهندس محمد توسلی: زلزله کرمانشاه و تبعات بعد از آن بهانه‌ای شد تا...
IMAGE
بیانیه های الجزایر در گفتگو با بهزاد نبوی
گفتگوی سایت جماران با مهندس بهزاد نبوی: بهزاد نبوی در این گفت و گو، به بازخوانی،...
IMAGE
چالش های اصلی مدیریت شهر تهران
محافظه کاران نمی خواهند رانت ها را از دست بدهند  گفت وگوی روزنامه آرمان با مهندس...
IMAGE
بازخوانی مصاحبه مهندس توسلی با صدا پیرامون پیامد های اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری
گفت وگوی هفته نامه صدا با مهندس محمد توسلی: زمانی که دانشجویان انجمن‌های اسلامی...
IMAGE
درس ها و عبرت هایی از اشغال سفارت آمریکا
گفت و گوی نشریه دانشجویی مدار با مهندس محمد توسلی:   دانشجویان همواره  قلب تپنده...
IMAGE
تولد کوروش را به‌نام روز همبستگی اقوام ایرانی نامگذاری کنید
 گفت و گوی مهندس امیر خرم با روزنامه آسمان آبی: از زمانی که از تعامل سه‌حوزه تمدنی...
IMAGE
از جریان نفوذی شکست خوردیم. گفتگو با ابراهیم یزدی
سید مهدی دزفولی - تاریخ ایرانی: دکتر ابراهیم یزدی از چهره‌های شناخته‌شده و...
IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...