"دغدغه های صدر انقلاب"

مهدی معتمدی مهر

سخنرانی در دیدار نوروزی دکتر ابراهیم یزدی به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر احمد صدر حاج سید جوادی

افتخار دارم که امروز پس از چهار سال دوری ناخواسته در خدمت دوستان نهضتی باشم و از سوی دیگر، منت دارم که امکان یافتم تا در خصوص حقوقدان برجسته، عضو ارشد شورای مرکزی و یکی از بنیانگزاران نهضت آزادی ایران زنده یاد جناب دکتر احمد صدر حاج سید جوادی سخنانی داشته باشم.
عنوان سخنان خود را دغدغه های صدر انقلاب نامیدم که تعبیر بامسمایی به نظر می رسد، چرا که مرحوم دکتر صدر تا واپسین لحظات حیات، نگران آرمان های تاریخی ملت ایران بود که در انقلاب اسلامی
۱۳۵۷ تجلی یافته بود.
پرسش اساسی در خصوص شخصیت های اثرگذار انقلاب و از جمله زنده یاد دکتر صدر می تواند این باشد که آیا ایشان از انقلابی که در مدیریت عالی آن نقش آفرین بود پشیمان شده بود یا خیر؟
پاسخ به این پرسش را با طرح ویژگی های اخلاقی و سیاسی آن بزرگوار و نظر صریح ایشان خواهم داد:
دکتر صدر فرزند و نتیجه شجره طیبه دین داری اخلاق مدارانه، وطن دوستی مردم گرایانه، آزادی خواهی قانون مدارانه و انضباط مسوولانه و تعالی بخشی بود که به تعبیر خودشان حاصل همراهی با سیاستمداران صادق و اخلاقی مانند زنده یادان مهندس بازرگان، دکتر سحابی و آیت الله طالقانی در بستر عضویت در تشکیلات نهضت آزادی ایران بود.
دکتر صدر همواره با افتخار خود را عضو نهضت آزادی معرفی می کرد و به ترجیح عقل جمعی بر تشخیص فردی باور داشت. زنده یاد دکتر صدر اهل همکاری بود و هرگز خودفتوایی نمی کرد.
آیات
۲۵ و ۲۶ سوره ابراهیم، معیار تمایز شجره طیبه از خبیثه را پایبندی به اصول می داند - اصلها ثابت - و شجره خبیثه را مترادف با بی اصالتی و بی ریشگی می داند. قرآن مجید در تعبیری بی بدیل شجره خبیثه را درختی می داند که از زمین کنده شده و بی ریشه است و به اصولی متکی نیست. در ادامه این آیات، آیه ای است که دکتر صدر حاج سید جوادی را مصداق آن بر می شمارم:

يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذينَ آمَنوا بِالقَولِ الثّابِتِ فِي الحَياةِ الدُّنيا وَفِي الآخِرَةِ ۖ : «خداوند کسانی را که ایمان آوردند، به خاطر گفتار و اعتقاد ثابتشان، استوار می‌دارد؛ هم در این جهان، و هم در سرای دیگر! » دکتر صدر در طول بیش از هفت دهه فعالیت سیاسی همواره متکی به اصول بود و قول و فعل ثابت داشت: ایرانی ِ مسلمان ِ مصدقی

تقوا و صداقت
زنده یاد دکتر صدر به تقوا و صداقت اهمیت بسیار می داد هم در سیاست و هم در دیانت. کسانی که با آن بزرگوار هم نشین بودند به خوبی به یاد دارند که تکرار مدام ذهن و زبان ایشان آیه
۱۹ سوره توبه بود:

يا أَ يُّها الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصّادِقِينَ»(توبه/119)
دکتر صدر در روزگاری که رییس دولت وقت مقتخر بود به این که ترمز ندارد، هر بار که این آیه را بر زبان می آورد با اندوه و نگرانی تصریح می کرد که قرآن متعمدانه و حکیمانه مقرر می کند که صرف ابراز ایمان به منزله رعایت تقوا و صداقت نیست و حال آن که تقوا هدف است و کفایت می کند. هدایت و رستگاری از آن تقواپیشگان است و نه مدعیان زبانی و در همین راستا می گفت که هر که خود را انقلابی و در راس انقلاب نامید، ضرورتا تقوا و صداقت انقلابی ندارد و هر که خود را دمکراسی خواه و آزادی خواه و عدالت خواه نامید، ضرورتا راست نمی گوید و باید به معیارها توجه داشت نه ادعاها.
دکتر صدر عمری اخلاقی زیست و به همین جهت پا به هیچ سفره ای نگذاشت. او و دوستانش در راس قدرت انقلاب بودند اما هرگز بر سفره انقلاب ننشستند. از پیشگامان دمکراسی خواهی و طرح جنبش های اصلاح طلبی بودند اما هرگز بر سفره آزادی و اصلاحات ننشستند. دکتر صدر و یارانش به اسلام باور عمیق داشتند چونان که حتی مخالفانشان هم به دین داری این جماعت اذعان داشتند اما هرگز پا به خوان نعمت و سفره دین ننهادند. چرا که دکتر صدر کاسبی و فرصت طلبی را بلد نبود.

مرحوم دکتر صدر کنش گری در چارچوب خرد جمعی تشکیلاتی و پایبندی به تحزب را شاخص رعایت تقوای سیاسی می دانست و این ویژگی در جامعه ما که روحیه تفرد و خودخواهی و خودبینی شیوع فراوان دارد، بسیار نادر است و ضمن مسوولیت پذیری ایشان، حکایت از روحیه ای متواضع دارد که اهل خودنمایی و جاه طلبی نیست‌ و از همین رو دکتر صدر نه فقط الگوی نسل جوان که الگویی برای با تجربه ها و مسن ترها و پیش کسوت هایی است که شادمانی کور می کنند و می گویند: پنجاه سال و شصت سال و .... برای دمکراسی مبارزه کرده اند اما عضو هیچ حزب و گروه و تشکیلات نبوده اند.

دکتر صدر خیرخواه بود و اصولا اصلاح طلبی اش ریشه در خیرخواهی داشت. او نه فقط خیر مردم که خیر حاکمان را هم می خواست و دریغ داشت که انسانی به خاطر موهبتی گذرا خود را به هلاکت جاودان اندازد و تاریخ را به قضاوتی منفی از خویش وا دارد. این ویژگی در نامه هایی که خطاب به مقامات می نوشتند کاملا واضح است، آن گاه که به سعدی رجوع می دهد:

" يكی را از ملوك عجم، حكايت كنند كه دست تطاول به مال رعيت دراز كرده بود و جور و اذيت آغاز كرده، تا جايي كه خلق از مكايد فعلش به جهان برفتند و از كربت جورش، راه غربت گرفتند. چون رعيت كم شد، ارتفاع ولايت نقصان پذيرفت و خزانه تهي ماند و دشمنان زور آوردند.

نكند جورپيشه سلطاني
كه نيايد ز گرگ چوپاني
پادشاهي كه طرح ظلم افكند
پاي ديوار ملك خويش بكند "

مرحوم دکتر صدر هرگز بدزبان و اهل تکفیر و سب و برچسب زنی نبود و با کسی تندی نمی کرد و حتی با مخالفانش با مهر سخن می گفت و تنها در خصوص دو نفر دیدم که تند سخن گفت: مسعود رجوی و محمود احمدی نژاد‌. دکتر صدر بیان می کرد که حتی مغول ها با ایران و اسلام چنان نکردند، چرا که اگر زمینی را می سوزاندند سال دیگر قابل کشت بود اما دولت های نهم و دهم بلایی به سر مردم و کشور ایران آوردند که تا سالها بی بار و بری سرنوشت محتوم این مملکت خواهد بود.
در خاتمه پاسخ به سوالی را که در آغاز سخنم مطرح کردم با کلامی از آن بزرگوار مطرح می کنم. دکتر صدر از انقلاب پشیمان بود یا خیر؟
ایشان در نامه ای که در
۱۵ بهمن ۱۳۹۰خطاب به ملت ایران منتشر کرد، چنین می گوید:

" آن‌چه در اين لحظات براي راقم اين سطور تاسف‌انگيز بوده و جاي عذرخواهي دارد، نه مبارزه با نظام خودكامه‌ي پهلوي يا همكاري با روحانيت يا پذيرش مسووليت يا واگذاري قدرت به تشنگان آن است كه اگر يك بار ديگر نيز خداوند حيات دوباره عطا فرمايد، سرنوشتي را جز مبارزه با ظلم، تلاش براي آزادي و حاكميت ملت ايران و رشد و تعالي اخلاق برنخواهم گزيد. هرگز از بابت ناباوري و دست نيازيدن به سياست ماكياوليستي ” هدف وسيله را توجيه مي‌كند ” و هزينه‌هايي كه از اين ناحيه به صورت فردي و جمعي متحمل شده‌ايم، متاسف نيستم، تاسف اينجانب از اين حقيقت مايه مي‌گيرد كه تمامي روشن‌فكران در برهه‌ي انقلاب 1357، از دستيابي به وحدت و بسط و گسترش نهادهاي مدني و سياسي مدرن در مقابل شبكه‌هاي سنتي اجتماعي درك درستي نداشتند و آگاهانه و متناسب با مسووليتي كه بر عهده داشتند، عمل نكردند و بر اثر بي‌تجربگي و احياناً اشتباهات عمدي و غيرعمدي، زمينه‌ي ظهور و قدرت‌گيري بلامنازع سنت‌گرايان بر تحول‌خواهان فراهم و حتي منجر به نفوذ مجدد قدرت‌هاي خارجي در مديريت نوپاي نظام جديد شد و موجبات انحراف گسترده از اصول و آرمان‌هاي انقلاب پديد آمد.
اگر ما پس از پيروزي انقلاب، همچنان شانه به شانه ايستاده و دست در دست هم، استبداد را نشانه گرفته بوديم و مشكلات را در سقوط شاه خلاصه نمي‌ديديم، امكان بازتوليدد استبداد و فروافتادن از استبداد سياسي به استبداد ديني به اين سان راحت و كم‌هزينه صورت نمي‌پذيرفت. از اين رو اينجانب به عنوان فردي كه بيش از شصت سال در عرصه‌ي سياست و اجتماع ايران حضور داشته‌ام در شرايطي كه درد و رنج جانكاه ناشي از كهولت و بيماري‌هاي جسماني به شدت رنجورم مي‌دارد و حتي گرفتن قلم بر دست را نيز دشوار مي‌سازد و تنها لقاي محبوب، مانع تداوم اين رنج خواهد شد، در اين نوشتار پاياني كه گزارشي از يك عمر تلاش صادقانه بود به ملت شريف ايران، اعلام مي‌دارد كه ضمن اعتقاد كامل به اصالت انقلاب مردمي 1357 و آرمان‌هاي آن و دفاع از عملكرد خويش و يارانمان در نهضت آزادي ايران در خلال پيروزي انقلاب و پس از آن، از كوتاهي، قصور و يا ناتواني خود به عنوان احدي از اعضاي شوراي انقلاب و دولت موقت در راستاي ممانعت از عدول حاكميت از آرمان‌هاي تاريخي ملت ايران و انحرافاتي كه از همان هفته‌هاي آغازين ايجاد شد و آشكارا به چشم مي‌خورد، عذر خواسته و از ملت ايران به جهت سختي‌ها و عسرت‌هايي كه به نام حكومت جمهوري اسلامي ايران بر آنان روا شد، پوزش طلبيده و از خداوند منان طلب آمرزش دارم."

دکتر احمد صدر حاج سید جوادی در یازدهم فرودین ۱۳۹۲ یعنی در سالروز برگزاری رفراندوم تاریخی جمهوری اسلامی که در مقام وزیر کشور دولت موقت مجری آن بود به دیدار حق شتافت. نامش زنده و یادش پررهرو باد.

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
نگاه انسان محو، راهکار رفع مشکل ترافیک شهرها
مهندس محمد توسلی: همواره بر این باور بوده ام و به تفصیل در خصوص مشکل ترافیک شهرهای...
IMAGE
فتنه گر کیست؟ (به مناسبت اعتصاب مظلومانه کروبی)
عماد باقی: چون حافظه تاریخی ما ضعیف است و شتاب و رگبار خبرها و تحلیل ها در شبکه های...
IMAGE
مصدق مرد خدا
مهندس لطف الله میثمی:  کلاس دوم متوسطه بودم که به روستایی در اصفهان رفتم که امروزه...
IMAGE
درباره اعتصاب غذای شیخ اصلاحات
سید امیر خرم: امروز خبری منتشر شد مبنی بر اعتصاب غذای خشک شیخ عزیز و گرامی، کروبی....
IMAGE
سخنی با منتقدان دکتر یزدی
سید امیر خرم: ظرف چند روز اخیر که خبر شدت یافتن بیماری دکتر یزدی، دبیر کل نهضت...
IMAGE
سخنی در ضرورت نقد قدرت
سید امیر خرم:  نکته اول: در روایات است که هرگاه پیامبر(ص) در خصوص موضوعی اظهار نظر...
IMAGE
یزدی؛ سیاستمدار بی‌جانشین
مرتضی کاظمیان: این توصیف، در این روزهای بیماری هولناک و ریشه‌دوانده و رنج‌زای...
IMAGE
بزرگمردی در بستر بیماری است که در هنگامی که دستی در قدرت داشت و جایی در حکومت، مظلومان را فراموش نمی کرد
سید امیر خرم: دیروز فرصتی دست داد تا به همراه تعدادی از اعضای نهضت برای دیدار با...
IMAGE
فرزند مهدی کروبی خطاب به شریعتمداری: مگر در چهار انتخابات گذشته از مردم “سیلی” نخوردید؟
فرزند ارشد مهدی کروبی در نامه ای به یادداشت امروز کیهان واکنش نشان داد.  به گزارش...
IMAGE
بیماری اعتیاد و فریب بیماران | محمد صابر
در علم پزشکی امروز، “اعتیاد” بعنوان یک بیماری شناخته شده است. بیماریی که گرچه...

مصاحبه ها

IMAGE
مصدق میخواست که مردم به جای رعیت شهروند باشند
گفت و گو با مهندس محمد توسلی:    پس از کودتای ۲۸ مرداد، دورۀ جدیدی از دیکتاتوری...
IMAGE
در زندان کودتاچیان/گفتگو با حبیب الله پیمان
فرزانه آئینی: «پس از کودتا» عنوان خوبی است برای آنچه در گفت‌وگوی قریب به...
IMAGE
شهرداری شیشه‌ای" باید شهردار سالم داشته باشد"
گفت‌وگو با محمد توسلی: زیتون- میلاد پورعیسی: حدود یک هفته دیگر تا پایان ماراتن...
IMAGE
آشتی دیانت و ملیت؛ گفتگو با علی یونسی
آنچه در پی می آید، مصاحبه “احسان هوشمند” از مجله “چشم انداز ایران” با علی یونسی...
IMAGE
گفت و گو با مهندس صباغیان درباره این روزهایش
هاشم صباغیان نیاز به معرفی ندارد. او وزیر کشور در دولت مهندس بازرگان بود. حدود...
IMAGE
تاج زاده: گزارش حمله به کوی در 78 را منتشر نمی‌کنند!
علی اصغر شفیعیان، انصاف نیوز: قبل از مصاحبه با سیدمصطفی تاج زاده قرار شد که موضوع...
IMAGE
پاسخ به مطالبات تاریخی و نیاز مردم، گفتگوی شرق با مهندس محمد توسلی
پس از برگزاری انتخابات پرشور شورای شهر دو موضوع مهم در اولویت گروه‌های مختلف قرار...
IMAGE
استعفا از شوراي شهر نقض رأي مردم تلقي مي شود
گفت و گو با محمد توسلی اولین شهردار تهران بعد از انقلاب: انتخاب شهردار تهران، اين...
IMAGE
انتظارات از منتخبان پنجمین شوراهای شهری، گفتگو با مهندس محمد توسلی
گفت و گو با محمد توسلی:نگاهی به پیشینه طرح مدیریت واحد شهری مهندس محمد توسلی،...