مراسم یادبود مرد اخلاق و سیاست برگزار شد؛ گزارش روزنامه شرق از مراسم نکوداشت دکتر ابراهیم یزدی

روز دوشنبه مراسم نکوداشت زنده یاد دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران در تهران برگزار شد. به همین مناسبت، روزنامه شرق گزارشی تهیه نموده که متن کامل آن بشرح زیر است:

 

هم‌نشینی جناح‌های سیاسی در بزرگداشت یزدی

هنوز دقایقی به شروع مراسم ترحیم ابراهیم یزدی باقی مانده است، اطراف مسجد جامع شهرک‌ غرب مملو از زنان و مردانی است که یا از خویشاوندان او هستند یا جزء همفکران و دوستدارانش. مأموران خیابان‌های دور مسجد را حراست می‌کنند و آمبولانس هم جلوی در مسجد مستقر شده، تاج گل‌های زیادی هم در حاشیه پیاده‌راه قرار دارند که از سوی افراد، انجمن‌ها و بخش‌های مختلف تقدیم شده‌اند. عکس‌های ابراهیم یزدی در گرداگرد دیوار مسجد خودنمایی می‌کنند. آری! همه چیز برای برگزاری مراسم مهیاست؛ سیاست‌مداری که به اخلاق‌مداری شهره و دغدغه‌اش ایران، مردم و منافع ملی بود. حالا پیر و جوان دور هم جمع شده‌اند تا نکوداشت او را هرچه باشکوه‌تر برگزار کنند. اگرچه می‌توانست کمتر از یک ماه دیگر مراسم تولد ۸۷‌ سالگی‌اش باشد اما اجل مجال نداد و آشنایان، دوستان و همفکرانش در مراسم ختم او حاضر شدند. صحبت از وزیر خارجه دولت موقت و دبیرکل نهضت آزادی است که پس از مدت‌ها تحمل بیماری، ۹ روز پیش درگذشت. چهره‌های مختلف سیاسی فعال در تاریخ معاصر ایران، عصر دیروز به مراسم ختم او آمدند. حضور شخصیت‌هایی مانند محمدرضا عارف، عبدالله رمضان‌زاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، لطف‌الله میثمی، علیرضا علوی‌تبار، عبدالله ناصری، نجفقلی حبیبی، مصطفی معین، هرمیداس‌باوند، عبدالله نوری، عمادالدین باقی، محمدعلی ابطحی، محمود صادقی، سیدمحمدرضا خاتمی، محمدجواد مظفر، حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد و مرتضی الویری در همان دقایق نخست مراسم تداعی‌ کننده دغدغه‌های یزدی بود که اعتقاد داشت برای توسعه ایران باید به گفتمان اصلاح‌طلبی «آری» گفت؛ از همین‌رو بود که او پیش از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای از مردم خواست با حضور حداکثری خود به تغییر، صلح، آزادی و حاکمیت قانون رأی مثبت دهند. بهرام قاسمی، آذر منصوری، هاشم آقاجری، حسین فریدون، دراویش گنابادی، فرشاد مؤمنی، فریبرز رئیس‌دانا، سیدعماد خاتمی، حسین نقاشی، الهه کولایی، حسین کاشفی، هاشم صباغیان، احمد حکیمی‌پور، محمدرضا تابش، ابوالفضل قدیانی، سیدمرتضی مبلغ و حجت‌الاسلام محمود دعایی، دیگر نفراتی بودند که از میان مردم و اصحاب رسانه پا به مسجد گذاشتند تا اندیشه و راه یزدی را گرامی ‌بدارند.

یزدی تا آخرین لحظه اصالتش را حفظ کرد

سخنرانان مجلس یکی‌یکی پشت تریبون قرار می‌گیرند و از ویژگی‌های شخصیتی یزدی می‌گویند. «صبوری»، «اخلاق‌مداری»، «ایران‌دوستی» و «اعتدال»، کلید‌واژه‌هایی است که به‌طور مرتب از سوی این سخنرانان در توصیف یزدی به‌کار می‌رود. محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس، در حاشیه این مراسم در پاسخ به سؤال خبرنگار «شرق» درباره شخصیت ابراهیم یزدی می‌گوید: «یزدی از همان ابتدا مشی میانه‌روی و اعتدالی داشت، با وجود تفاوت‌های فراوان در طیف‌های مختلف انقلابی، ویژگی‌های صبوری، شکیبایی، سلامت و نگاه به داخل کشور منجر به آن شد که تمامی ناملایمات در دو، سه دهه گذشته را تحمل و در عین‌ حال، اصالت خود را حفظ کند». آذر منصوری، فعال سیاسی نیز در این مراسم، یزدی را شخصیتی معتدل می‌‌داند و به «شرق» می‌گوید: «یزدی همواره در زندگی‌اش دو دغدغه جدی داشت؛ منافع ملی و رضایتمندی مردم دو موضوعی است که یزدی در چهار دهه گذشته بر آنها تأکید داشت و همین موجب شد که در مراسم ترحیم او موافقان و حتی منتقدان سابقش به این دغدغه‌های او اعتراف کنند. اینکه او سیاست‌مداری بود که هیچ‌گاه حاضر نشد با اعتقاداتش معامله کند و با همه محدودیت‌ها هیچ‌وقت به کشورش پشت نکرد».

حضور چهره‌های تراز اول سیاست

مراسم از نیمه گذشته که دیگر چهره‌های سیاسی یکی یکی وارد می‌شوند؛ حالا در ردیف اول صندلی‌های مسجد می‌توان محمدجواد ظریف، کمال خرازی، علی‌اکبر صالحی و صادق زیباکلام را دید. البته حجت‌الاسلام احمد منتظری، محمد کیانوش‌راد، محسن میردامادی، حسین کروبی، هادی خانیکی، بهزاد نبوی، محمد هاشمی، جواد امام، سفیر فلسطین، غلامحسین کرباسچی، بهمن احمدی‌امویی، احمد زیدآبادی، مصطفی ایزدی،‌ حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی‌کرمانی، ابوالفضل قدیانی، صادق خرازی، مصطفی تاج‌زاده، بهروز کمالوندی و عباس عبدی هم در دیگر قسمت‌های مسجد نشسته‌اند و هر یک یا درحال خواندن قرآن هستند، یا درحال گوش‌ دادن به سخنرانان. در بخش بانوان نیز برخی با ورود میهمانان آشنا و نزدیک یا شعری که سخنرانان می‌خوانند، چشمانشان اشک‌آلود می‌شود. در میان آنها دختران ابراهیم یزدی هم به چشم می‌خورند.

در دقایق پایانی مراسم، جمعیت حاضر در داخل و بیرون مسجد به اوج خود رسیده، در مقابل مسجد جوان‌های زیادی منتظر ایستاده‌اند؛ جوانانی که به عقیده آذر منصوری حضورشان دلگرم‌ کننده است. او در این‌باره به «شرق» می‌گوید: وقتی در مراسم تشییع پیکر ابراهیم یزدی، جوانان بسیاری را دیدم، امید به آینده ایران پررنگ شد.

آخرین گرامیداشت یزدی نباشد

پایان مراسم از بلندگوهای مسجد اعلام می‌شود اما منصوری امیدوار است که این آخرین گرامیداشت و یادبود او نباشد؛ زیرا یزدی دینداری نواندیش بود که بر توسعه ایران تأکید داشت. باید حالا آرا و نوشته‌های یزدی مورد نقد منصفانه و حرفه‌ای قرار بگیرد تا نگاه او که حاصل حیات پرثمر سیاسی او بود، تداوم یابد. به گفته این فعال سیاسی، «از یاد نبریم که یزدی نقش مؤثری در پیروزی انقلاب اسلامی داشت و نگاه عمیق او به مسائل بازتاب آیات قرآن است، یزدی فردی بود که با رویکردی علمی به مکاشفه قرآن پرداخته است؛ بنابراین باید با استفاده از کتاب‌های به‌جا‌مانده از او به نیازهای روز جامعه پاسخ داد». نکاتی که محمود صادقی هم به آنها اشاره می‌کند و به «شرق» می‌گوید: «یزدی یکی از شخصیت‌های انقلابی با خواسته مذهبی و روشنفکری و یکی از نخستین کسانی بود که با قرائت جدید از دین در دانشگاه در عصر معاصر حرکت خود را آغاز کرد. او و دیگر اعضای نهضت آزادی نقشی تأثیرگذار در پایه‌گذاری انقلاب اسلامی داشتند».

این عضو فراکسیون امید معتقد است: «ابراهیم یزدی و مصطفی چمران در سوریه به دنبال غرس نهالی بودند که امروزه با خون حججی‌ها آبیاری می‌شود و اگر با این رویکرد این موضوع را ببینیم و شرح صدر داشته باشیم، همه زیر چتر انقلاب قرار می‌گیرند».

منبع: روزنامه شرق – سوسن نوری

مقالات و دیدگاه ها

IMAGE
لحظات دردناک وگذرای بازگشت به آدمیت خویش
دکتر حبیب الله پیمان: دربرابر مصایب انسانی ازهرنوعش نمی توان بی تفاوت ماند. احساس...
IMAGE
نماینده کدخدا و اصلاح طلبان
تقی رحمانی: قدیم می گفتن دیدن کدخدا ده لازم است. روحانی هم به درستی می گوید امریکا...
IMAGE
نامه دبیرکل نهضت آزادی ایران به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی درپی لغو مجوز سخنرانی ایشان
میزان: مهندس محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی ایران و اولین شهردار تهران پس از انقلاب...
IMAGE
احمد و محمود و محمّد: نگهبانان تبعیض و تعدّی
دکتر عبدالکریم سروش: بنده‌ی پیر خراباتم که لطفش دائم است ورنه لطف شیخ و زاهد گاه...
IMAGE
فقط بازرگان می‌توانست
مهندس توسلی، در دیدار با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز شرايط...
IMAGE
پیام مهندس محمد توسلی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، در سپاس از ملت شریف ایران
میزان: مهندس محمد توسلی، اولین شهردار تهران پس از انقلاب و دبیر کل نهضت آزادی...
IMAGE
سلامت رجایی و سرطان استبداد
عبدالکریم سروش: تولد علیرضا خجسته، کسالتش اندوهبار ولی شجاعتش دلیری‌زاست و فقط...
IMAGE
همچو ایوب در بلا خوش باش!
محسن کدیور:  سالروز تولد علیرضا رجایی است. این یادداشت کوتاه* که با چشم تر نوشته...
IMAGE
علیرضا رجایی؛ نماد «متانت، نجابت و شرافت»
حسن یوسفی اشکوری: اگر کسی از من بپرسد با شناختی که شما از دکتر علیرضا رجایی دارید،...

مصاحبه ها

IMAGE
بیانیه های الجزایر در گفتگو با بهزاد نبوی
گفتگوی سایت جماران با مهندس بهزاد نبوی: بهزاد نبوی در این گفت و گو، به بازخوانی،...
IMAGE
بازخوانی مصاحبه مهندس توسلی با صدا پیرامون پیامد های اشغال سفارت آمریکا و گروگانگیری
گفت وگوی هفته نامه صدا با مهندس محمد توسلی: زمانی که دانشجویان انجمن‌های اسلامی...
IMAGE
درس ها و عبرت هایی از اشغال سفارت آمریکا
گفت و گوی نشریه دانشجویی مدار با مهندس محمد توسلی:   دانشجویان همواره  قلب تپنده...
IMAGE
تولد کوروش را به‌نام روز همبستگی اقوام ایرانی نامگذاری کنید
 گفت و گوی مهندس امیر خرم با روزنامه آسمان آبی: از زمانی که از تعامل سه‌حوزه تمدنی...
IMAGE
از جریان نفوذی شکست خوردیم. گفتگو با ابراهیم یزدی
سید مهدی دزفولی - تاریخ ایرانی: دکتر ابراهیم یزدی از چهره‌های شناخته‌شده و...
IMAGE
ضرورت گسترش دموکراسی مشارکتی برای پر کردن شکاف‌های قومی در خاورمیانه
گفتگوی روزنامه همدلی با دکتر حبیب الله پیمان: وضعیت آشفته منطقه خاورمیانه،...
IMAGE
«خوانشي از آغاز و انجام جريان موسوم به ملي - مذهبي» در گفت‌وشنود منتشرنشده با دكتر ابراهيم يزدي
محمدرضا كائيني: سياستمداران معمولاً شخصيتي چندلايه دارند و پس از رسيدن آنان به...
IMAGE
سلبریتیزه شدن روشنفکران و مابقی قضایا
گفتگوی صدا با مقصود فراستخواه:   با توجه به نوع کنشگری روشنفکران، آیا می‌توانیم...
IMAGE
یزدی در مسیر دموکراسی دچار چپ روی و راست روی نشد
گفتگوی روزنامه ابتکار با مهندس محمد توسلی: علیرضا صادقی: دفتر تاریخ معاصر ایران...
IMAGE
طالقانی؛ اسلام رحمانی و گفتمان آزادی
گفتگوی روزنامه همدلی با محمد توسلی : انقلاب به بلوغ رسیده و در آستانه چهل...